Haber

2024 fitre fiyatı açıklandı! Diyanet’ten açıklama

Ramazan ayına sayılı günler kaldı…

Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği Ramazan ayının en çok merak edileni ise fıtranın ölçüsüdür.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, her yıl yaşam standartlarına göre belirlenen 2024 yılı fitre tedbirini açıkladı.

“130 TL olarak belirlendi”

Açıklamada şunlar belirtildi:

İlgili hadisler, güncel sosyo-ekonomik hayat kuralları ve kişinin günlük beslenme ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre ölçüsü 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen miktar nakit olarak veya şeklinde verilebilmektedir. yiyecek ve benzeri eşyalar. Belirlenen bu miktar aynı zamanda günlük orucun fidye bedelidir. Ayrıca her vergi mükellefi, günlük gıda masrafına eşdeğer bir miktarı fitre olarak verebilir.

Fitre nedir?

Fitre, Ramazan ayında Müslümanların ihtiyaç sahiplerine vermesi gereken sadakaların, fakirlere bir günlük yiyecek sağlanması anlamına gelir.

Günümüzde fitr sadakasının miktarı, kişinin bir günlük normal beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde belirlenmektedir.

Kime veriliyor?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nda yer alan bilgilere göre kişi kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür.

Fıtır sadakası, Ramazan Bayramının birinci günü farz olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Ayrıca bayram günü veya daha sonra da verilebilir.

Fitrenin amacı, bir fakirin yaşadığı toplumun yaşam standartlarına uygun bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılamaktır.

Fitre sadakası, kişinin bakımıyla yükümlü olmayan fakir Müslümanlara verilir.

Fitr zekatı ve oruç fidyesini ödemekle yükümlü olan kişinin bunlardan doğrudan veya dolaylı olarak faydalanmaması esastır. Aynı kural zekat için de geçerlidir. Bu nedenle kişi, zekatını, fitresini ve fidyesini kendi çocuklarına ve torunlarına veremez. Prosedür, kişinin annesi, babası, dedesi ve büyükannesi; Onun soyundan gelenlere gelince; çocukları, torunları ve çocukları.

Ayrıca eşler birbirlerine zekat, fitre ve fidye veremezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu