İş

Amasra’daki maden kazası için yöneticilerden 1,80 yıl hapis cezası istendi.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletmesi’nde 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 42 işçinin hayatını kaybettiği, 10 işçinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 8’i tutuklu 24 şüpheli hakkında tutanak hazırladı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan rapor, iddianame hazırlanması amacıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Tutuklu bulunan Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural’a 42 kez “olası kasten öldürme” hatasından, 10 kez de “olası kast” hatasından ceza verildi. yaralanma” hatası, toplam 1080. Bir yıl hapis cezası istendi.

4’ü tutuklu bulunan diğer 20 sanık ise “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 15 yıl, “taksirle yaralama” suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

106 kişi şikayetçi oldu

Kurum Başkanı Özdemir, patlamada hayatını kaybeden madencilerin yakınlarından 106 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı raporda, “Metan drenajı, havalandırma, kömür tozuyla mücadele, teknik yetersizlik” dedi. personel, iş güvenliği eğitimleri ve acil durumlara yönelik tatbikatlar”, İşletme Müdürü Ekmekçi ve İşletme Başmühendisi Tural’ın “kömür tozu, havalandırma ve acil durumlara yönelik iş güvenliği eğitimleri ve tatbikatları”, İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Şube Müdürü Soylu’nun “havalandırma ve iş güvenliği eğitimleri” ve acil durumlara yönelik tatbikatların” olduğu belirtildi.

“Güvenlik olmadan operasyona izin verildi”

Madende ve işlerinde tecrübeli zanlılar Özdemir, Ekmekçi, Tural ve Soylu’nun gerekli teknik altyapıyı oluşturmadan, yeterli yatırımı yapmadan ve mesleki güvence sağlamadan madende üretimin devam etmesine izin verdiğine dikkat çekildi. dahil oldukları yönetim ve karar alma süreçleri kapsamında güvenlik önlemleri alınır.

Eksik ve tehlikeli çalışma usulüne devam eden zanlıların kusurluluk düzeylerinin bilinçli taksir derecesini aştığı vurgulanan raporda, açıklanan eksiklikler ve aksaklıklar nedeniyle ortaya çıkan sonuca kayıtsız kaldıkları, Etkinlik. Bunun gerekli olduğu belirtilmiş ve “olası kasten öldürme” suçunun unsurlarının oluşacağı öngörülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu