Ekonomi

Amasya Şeker’den çiftçilere çağrı: “Dilediğiniz kadar pancar dikin”

Amasya Şeker Fabrikası, bu verimli yılda çiftçilerin 75 bin dekar arazide yetiştirdiği 630 bin ton şeker pancarını işleyerek 81 ton şeker üretecek. Şeker pancarı üreticisinin yüzünü güldürdüğünü belirten fabrika yöneticileri, 69 yıldır bacası tüten işletmeye ortak olan çiftçilere kota sorunu olmadığını vurguladı. stratejik bir çalışma olan toz şeker üretimini teşvik ederek 2023 yılında diledikleri kadar ürün dikmeye davet etti. Ağza tatlı olan şekerin ağızdan ağıza tatlı olduğu yolculukta çiftçiler ve fabrika işçilerinin emeği büyük. tarlalardan mutfağa.

Ahmet Özarslan: “Dileyen istediği kadar pancar ekebilir”

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, şeker pancarı üretimini artırmak için değerli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bölgemizde ekimden hasata kadar çiftçilerimizin yanındayız. Çünkü bu şekerin daha gelmeden ülkemizde üretilmesi gerekiyor. Amasya bölgemizde kota sorunu yok, isteyen istediği kadar pancar ekebilir.”

“Pulsa satışında randevu sistemine geçtik”

Ziraat Yüksek Mühendisi Özarslan, üretimden elde edilen bir diğer değerli çalışma olan hayvancılıkta kullanılan küspenin teminini kolaylaştırmak için adımlar attıklarını, küspenin 1 ton, 500 kilo ve 40 kilo olarak paketlendiğini anlattı. “Artık o sıraları kaldırdık. Çiftçilerimiz yapmış oldukları randevular sonucunda verilen gün ve saatte internet üzerinden çiftçi portalımıza geliyorlar ve kısa sürede yemeklerini teslim ediyorlar.”

“Hedefimiz ilk 500 firma arasına girmek”

Ahmet Özarslan, Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan Amasya Şeker Fabrikası’nın amacının ilk 500 firma arasına taşımak olduğunu vurgulayarak, “Hedefimiz ilk 500 firma arasında yer almak. Bu doğrultuda hem şeker üretimine hem de etil alkol üretimine yatırım yapıyoruz.” .

“Salgın sürecinde ülkemize çok büyük katkı sağladık. Yatırımlarımızı artırdık ve ambalajlı etil alkol tesisi kurduk”

Corona virüs (Kovid-19) salgını döneminde imdada yetişen fabrikanın şu anda hastanelerin yanı sıra kolonya ve dezenfektan üreticilerine de etil alkol tedarik ettiğini hatırlatan Özarslan, “Salgın döneminde ülkemize büyük katkı sağladık. Yatırımlarımızı artırarak ambalajlı etil alkol tesisi kurduk.Hastanelere 5 litrelik ambalajlarda satış yapıyoruz.Toplam üretimde 7,5 milyon litreye ulaştık. Melas depolarımızı büyüterek kapasitelerini artırdık. Yine etil alkol depolama kapasitelerimizi artırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Şeker sektörüne verdikleri destekten dolayı fabrika ortağı çiftçiler adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Özarslan, 2023 hasat döneminde açıklanacak pancar alım fiyatının beklentileri karşılayacağına inandığını söyledi. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu