Haber

Ankara’da sünger fabrikasında çıkan yangınla ilgili yargılanan fabrika sahibi, iş güvenliği tedbirlerini savundu.

ANKARA’da sünger fabrikasında çıkan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili yargılanan fabrika sahibi Hüseyin Dönmez (58), “İş güvenliği görevlisinin dediğini yaptım, yapılan denetimlerde eksiklerin tamamını tamamladım. İşyerinde gerekli güvenlik tedbirlerini aldım. Tek çıkış noktamız merdivenlerimizdi.” Sanık ve müştekinin beyanlarının ardından mahkeme ara kararını açıklayarak iş güvenliği uzmanından rapor istenmesine karar verdi.

Yenimahalle ilçesi GER-SAN Sanayi Sitesi Tahsin Karaman Caddesi üzerinde Hüseyin Dönmez’e ait sünger fabrikasında geçen yıl 19 Eylül’de yangın çıktı. 3,5 saatlik çalışmanın ardından söndürülen yangında Muhasebe Müdürü Müge Çetinkaya, Iraklı işçiler Sefiya Nazım Acam (22) ve Hazen Joned (33) hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan fabrika sahibi Hüseyin Dönmez, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, tutuklu Hüseyin Dönmez hakkında “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanarak dava açıldı. bilinçli ihmal’

‘TEK ÇIKIŞ NOKTAMIZ MERDİVENLER’

Davanın ilk duruşması bugün Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Hüseyin Dönmez, duruşmaya Ses ve Sahne Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, salonda tarafların avukatları da hazır bulundu. Sanık Dönmez ise olaydan dolayı üzgün olduğunu belirterek, olay günü işte olmadığını, kendisini aradıklarını ve yangın çıktığını bu şekilde öğrendiğini söyledi. Fabrikaya gittiğinde itfaiyenin de çalışmaya başladığını belirten Dönmez, “O sırada fabrikaya polis geldi ve ‘Kaymakam firmanın sahibini istiyor’ dediler. Yanına gittim, ‘Yangın neden çıktı?’ diye sordu. Ben de kendisine yangının elektrik kontağından çıktığını söyledim. İş güvenliğinin dediğini yaptım ve kontrollerdeki tüm eksikleri tamamladım.” . Kapının önündeki süngerler teslimata hazır süngerlerdi. İş teslim edileceği zaman kapıya kadar çıkarırdım. Bazen gecikmeler oluyordu. Bu yüzden onu kapının önünde tuttuk. İşyerinde gerekli güvenlik tedbirlerini aldım. Her kata yangın söndürücü koydum. Her katta ‘sigara içilmez’ tabelası vardı. “İşyerinin her katında da 5’er pencere vardı. Tek çıkış noktamız merdivenlerimizdi” dedi.

Fabrikada çalışan işçilerden FFA, iş yerinde makineler çalışırken şalt cihazının patladığını, olay günü şalt cihazının tekrar patladığını ancak yetkililerin panoyu tekrar kaldırdığını belirtti.

RAPOR İSTENİYOR

Firmada satın alma sorumlusu olarak çalışan SG, olay günü yangını görmediğini ve hareket hissettiğini belirterek, “Tek çıkış merdivendi. Oraya gittik, siyah duman vardı. 2. kattaki süngerlerin üzerine pencereden atladım. Sanık hakkında hiçbir şikayetim yok.”

Sanık ve müştekinin ifadelerinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme, iş güvenliği uzmanından rapor istenmesine ve sanık Dönmez’in tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 4 Nisan’a ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu