Haber

Atlar için kına gecesi, ardından da davul zurna eşliğinde nikah kıyıldı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bir binicilik kulübünde nikah kıyıldığı görenlerin ağzını açık bıraktı. Kulübün dişi atları ‘Rapunzel’ ve erkek atları ‘Miltekin’ için kına gecesi düzenlendi. Daha sonra iki at, davul ve zurna nikahıyla hayatlarını birleştirdi. Düğünde Rapunzel duvak, Miltekin ise kurdeleden yapılmış papyon takmıştı. Her iki at getirildiğinde davul ve zurna çalındı, katılımcılar atlarla halay çekti. Gelinin duvağının açılmasının ardından takı merasimi başladı. Atları en çok sevindiren şey bir balya samandı. Gerçeğin aranmadığı nikah, renkli görüntülere sahne oldu.

“İNSANLAR GİBİ ATLAR DA FARKLI KARAKTERLERE SAHİPTİR”

Böyle bir düzenlemenin amacının insanların ata olan merakını ve ilgisini artırmak olduğunu söyleyen binicilik kulübü başkanı Metin Taştepe, “Biz de böyle bir mizah yapmaya karar verdik. Bu amaçla çektiğimiz bir görüntüydü. amaç eğlenmek ve eğlendirmekti. Bunu da yakaladığımızı anlıyoruz. Atlar da tıpkı insanlar gibi farklı özelliklere sahiptir. Günümüzde bu duygular bizde varken, atlar birebir duygulara sahip olabiliyor. Bir kısrak çiftleşme döneminde talepkardır ve beyefendisini seçer. Her aygırla çiftleşmez. Dişi.” Bizim atımız da bunu talep etmeli ve ardından erkek de atı sevmeli ki çiftleşme kısmında talepkar olmalı” dedi.

“Binicilik 2 ruhun birleştiği bir spordur”

Atların duygularının binicilerinin duygularına göre şekillendiğini vurgulayan Taştepe, “Binicilik 2 ruh ve 2 bedenin birleşimidir. Spor koldur. Bugün ben bu ata sonlu bir halde yaklaştığımda, bu at da son buluyor. Ben memnun ve huzurluysam, at da keyifli ve huzurludur. Ben heyecanlanırsam at da heyecanlanır. Bir atasözümüz var; ‘Atın komşusu’ gerçekten de doğru bir cümle, doğru bir kelime. Bugün, ruh halim ne olursa olsun, bindiğim, sahibi olduğum veya birlikte olduğum atın bir ruhu var, tıpkı bir ruha sarılı olduğu gibi. Dişi atımız Rapunzel. Rapunzel 2 yaşında bir kısrak, Ahal keçisidir. Sarışın olması ve saç yapısından belli oluyor. Aygırımız Miltekin de 14 yaşında. Kendisi çok deneyimli bir aygır” dedi.

iscehisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu