Ekonomi

Bitfinex, Piyasaları Analiz Ettiği Alpha 30 Raporunu Yayınladı!

Enflasyon konusunda bir umut ışığı yakaladığımız bu haftada, FTX’in çöküşüyle birlikte muhtemelen kripto piyasalarının kısa tarihindeki en yıkıcı olaya da şahit olduk. Bir vakitlerin en büyük üçüncü kripto borsasının hacimlere nazaran çöküşünün sonuçları ve kripto piyasaları üzerindeki tesiri elbette önemli olacaktır. Fakat temellere ve varlıkların fiyatlandırılmasının altında yatan gerçeklere odaklanmamız gereken bir devir varsa, o da tam şu andır.

Makro cephede ise, yavaş yavaş âlâ haberler gelmeye başladı. Beklenenden daha düşük bir Tüketici Fiyat Endeksi raporunun yanı sıra, ISM imalat fiyatları endeksi de bir düşüş eğiliminde. Fed’in agresif mali sıkılaştırma siyasetinin tesiri görülmeye başladı. İmalat sanayi son iki yıldaki en yavaş büyüme suratına sahip ve piyasa şu anda faiz oranlarının yüzde 4.75-5 aralığında tepe yaptığını deneyimliyor.

Elbette Dow’da bir noktada 1000 puanlık bir artışla gördüğümüz piyasa tepkisi aşırı iyimserdi. Gıda fiyatları hızla artıyor ve hane halkına önemli ölçüde zarar veriyor. Barınma maliyetleri de katı bir şekilde yüksek kalmaya devam ediyor. Fed’de çok arzulanan taraf değişimi yakın vakitte gerçekleşmeyecektir. Yatırımcılar çok reaksiyon veren piyasalara karşı tetikte kalmalı. Bu ortada, FTX’in düşüşü tüm kripto sanayisi üzerinde iç karartıcı bir tesir yaratacak ve fiyatları bir mühlet daha düşük tutacaktır. Bu durum sadece duyulan inancı sarsmakla kalmadı, birebir vakitte düzenleyicilerin potansiyel olarak çoka kaçan bir formda reaksiyon göstermedeki kararlılıklarını da cesaretlendirmiş üzere görünüyor. Bu durum kripto yatırımcılarının temkinli davranmasını sağlamalı.

Ancak bizim görüşümüze nazaran, bu haftaki Alpha’da ayrıntılı olarak ele aldığımız FTX’deki çöküş, kriptodaki dalgalanmalardan değil, müşteri varlıklarının kullanımı konusunda potansiyel olarak kabahat teşkil eden suiistimallerin yanı sıra riskin gereğince yönetilememesinden kaynaklı. FTT’nin büyük olasılıkla FTX ticaret şirketi Alameda’ya yönelik olarak gerçekleştirdiği 172 milyonluk hareketin şirket için nasıl sonun başlangıcı olduğunu ortaya çıkarıyoruz. Tokenların bu hareketi, büyük olasılıkla Terra Luna’nın çöküşünün ardından uğradığı sürdürülemez zararların sonucunda FTX’in Alameda’ya sağladığı kefalet olarak yorumlandı. FTT’nin Alameda bilançosunun değerli bir bileşeni olduğunun ortaya çıkmasının akabinde, token üzerindeki baskı muazzam boyutlara ulaşmış ve Alameda’nın yükümlülüklerini ortadan kaldırarak FTX ve Alameda’nın sonunu getirmiştir. FTT karmaşasından uzakta, zincir kısmımızda, Bitcoin’in dolaşımdaki arzını ve cüzdanlarda tutulan coinlerin gerçek maliyet temelini, mevcut değerlerine kıyasla değerlendirmekteyiz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok coinin zarar ettiği ve önceki piyasa döngülerine bakıldığında teknik olarak düşüş eğiliminde bulunan piyasanın sadece yarısında olabileceğimiz sonucuna vardık. Bununla birlikte, FTT’nin çöküşünün dışsal tesiriyle, grafiklerin şu anda öngördüğünden daha uzun bir düşüş yaşamamız olasıdır. Bu zahmetli vakitlerde ticaretinizi dikkatlice yapmalısınız.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu