Haber

Bosnalı Sırp lider Dodik, Kosova’nın tanınmasına asla izin vermeyeceğini söyledi

Bosna-Hersek’in iki yanından biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (SC) lideri Milorad Dodik, Bosna-Hersek’in Kosova’nın bağımsızlığını tanımasına “asla” izin vermeyeceğini söyledi.

Ayrılıkçı söylemleriyle tanınan Dodik, yerel basına SC’nin yüzyıllardır Sırpların yaşadığı bir bölge olduğunu belirterek, “Tıpkı Kosova’da yaşayan Sırplar gibi. Sonra biri gelip Sırbistan’ın yüreğiyle oynadı ve Arnavutları yerleştirdi.” değerlendirmesini yaptı.

Kosova’nın uluslararası kuralları hiçe sayarak 2008 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini belirten Dodik, “Kurti’nin (Kosova Başbakanı Albin Kurti) uydurma devleti bağımsızlığını ilan etti ama Bosna-Hersek dahil dünyanın birçok ülkesi bunu kabul etmedi. Bosna ve RS var oldukça Hersek var. Hersek’in bu kararı asla değişmeyecek, buna izin vermeyeceğim.” söz konusu.

Bu arada, Bosna-Hersek’teki 1992-1995 savaşını sona erdiren Dayton Barış Antlaşması’na göre devletin en yüksek makamı, Boşnak, Sırp ve Hırvat üç üyeden oluşan Başkanlık Konseyi olarak belirlendi.

Ülke adına karar alınması Sırp, Boşnak ve Hırvat temsilcilerin onayını gerektirirken, dış politikada Başkanlık Konseyi’nin üç üyesinin bu konuda anlaşması gerekiyor.

Bosna-Hersek, Hırvat ve Sırp üyelerin muhalefeti sonucu Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan devletler arasında yer alırken, Boşnak üye Kosova’nın bağımsızlığı konusunda fikir beyan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu