Haber

Cemevi kanunu Resmi Gazete’de: Belediyeler kaymakam ya da validen izin alacak

TBMM’de 16 Kasım’da kabul edilen 7421 sayılı ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, belediyelerin, imar planlarını yaparken bölgenin şartları ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak cemevlerine yer ayrılması gerekecek. Bununla ilgili kaymakam veya validen izin alınacak.

Cemevleri için imar planlarında yer ayrılmasını da kapsayan düzenlemeleri içeren ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

ANKA’nın haberine nazaran, belediyelerin imar planlarında cemevlerine yer ayrılması gerekecek. Ayrıyeten büyükşehir belediyelerinin, belediyelerin ve ilçe belediyelerinin cemevlerinin imal, bakım ve tamirini yapmasının ve materyal dayanağı sağlamasının önü açılıyor. Vilayet özel yönetimlerinin; vilayet hudutları içinde mabetler, kültür ve tabiat varlıkları, tarihi doku ve kent tarihi bakımından değer taşıyan yerler ile cemevlerinin imal, bakım ve tamirini yapabilmesi düzenleniyor. Kanunla, belediye ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen indirimli yahut fiyatsız içme ve kullanma suyu imkanının, cemevlerine de tanınmasına ait düzenleme yer alıyor.

İŞ KAZASINDA ÖLEN MADENCİNİN YAKININA AYLIK BAĞLANACAK

Kanuna Amasra’da 14 Ekim’de yaşanan maden faciasının akabinde eklenen unsurlar ile; kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının, genel sıhhat sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ait her türlü borçları terkin edilecek ve mevt tarihinde sigortalıya ait kaideler aranmadan geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanacak.

Maden kazasında hayatını kaybeden maden personellerinin yakınlarına yönelik dayanak paketi de düzenlemeler ortasında. Buna nazaran; kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının, genel sıhhat sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ait her türlü borçları terkin edilecek ve vefat tarihinde sigortalıya ait kurallar aranmadan hak sahiplerine aylık bağlanacak.

İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyette bulunan şirketlerin, yurt dışından satın aldıkları malları Türkiye’ye getirmeden yurt dışında satmalarından (transit ticaret) ya da yurt dışında gerçekleşen mal alım satımlarına aracılık etmekten sağladıkları yararın yüzde 50’sinden kurumlar vergisi alınmayacak.

Şirketlerin bu indirimden yararlanabilmeleri için elde ettikleri kazancı, vergi beyannamesi vermeden önce Türkiye’ye transfer etmiş olmaları, alım satımına aracılık yapılan malların satıcısı ve alıcısının Türkiye’den olmaması koşulları aranacak. Cumhurbaşkanı, getirilen yüzde 50’lik indirimi yüzde 100’e çıkarabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu