Haber

Diyarbakır’da deprem konutları tamamlanmaya devam ediyor

DİYARBAKIR’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 6 bin 40 deprem evinin inşaat çalışmaları sürüyor. Konutların 242’si tamamlanırken, tamamlanma aşamasında olan 581 konut da ay içinde teslime hazır olacak. Geçici Barınma Merkezi’ndeki konteynerlerde yaşayan 510 hak sahibi aile evlerine taşınmayı beklerken, depremzedelerden Ajda Yaşar (41), “İhtiyaçlarımız karşılanıyor ama konteyner küçük, biz mağdur durumdayız” dedi. 5 kişi çok zor. Toplu konutların bir an önce çıkmasını istiyoruz.”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremden etkilenen Diyarbakır’da 1’i boş olmak üzere 7 bina yıkıldı. 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. 5 bin 442 bina da ağır hasar gördü. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Bağlar ilçesine bağlı kırsal Oğlaklı Mahallesi’nde depremzedeler için 6 bin 40 konuttan oluşan deprem konutlarının inşaatı sürüyor. Konutların 242’si tamamlanırken, tamamlanma aşamasında olan 581 konut da ay sonuna kadar teslime hazır olacak. Kayapınar ilçesinde depremden etkilenenler için kurulan Geçici Barınma Merkezi’nde konteynerlerde yaşayan 510 hak sahibi aile, evlerine taşınmayı bekliyor.

‘EN KISA ZAMANDA EVİMİZE TAŞINMAYI BEKLİYORUZ’

Kayapınar ilçesindeki Geçici Barınma Merkezi’nde konteyner kentte kalan ailelerden Fatma Kaya Güneş (30), bir an önce evlerine taşınmak için beklediklerini belirterek, “Eşref 4 Apartmanı’nda yaşıyorduk. Bağlar’da evimiz ilk başta ağır hasar gördü, sonra yıkıldı. Daha sonra ilk günler akrabalarımızın evinde birkaç gün kaldık. Daha sonra sorun çıkınca oradan ayrıldık. Devletimizin sayesinde. ,deprem mağdurları için yurtları açtıklarında KYK yurduna taşındık.4 ay KYK yurdunda kaldık.Sonrasında depremzedeler için yapılan konteyner kente geldik.Aylardır buradayız Allah’ım. devletimize hayırlı olsun. Burada genel olarak ihtiyaçlarımız karşılanıyor ama hiçbir şey insanın kendi daimi ikametgâhının yerini tutamaz. Burada hiçbir sıkıntımız yok. Depremden önce rehabilitasyon merkezinde öğretmen olarak çalışıyordum. Depremden sonra programımız değiştiği için işsiziz. Şu anda kalacak güvenli bir yer olmadığı için çocuğumu burada bırakamam. Ben onlara çalışamıyorum, biz de bu konuda mağduruz. Evimiz varsa sistemimiz olur ve her şey yerli yerine oturur. Ev sahibi olduğum için TOKİ araştırmalarından yararlanma hakkım var. E-devlet sistemine baktığımızda sadece kabul mektubunu görüyoruz, başka bir bilgi yok. Ben ve buradaki tüm mağdur aileleri TOKİ konutlarının bir an önce teslim edilmesini bekliyoruz. Devletimizin bu konuda bize biraz daha yardımcı olmasını bekliyoruz” dedi.

‘KONTERİ ÇOK KÜÇÜK, ÇOCUKLARIM ÇALIŞAMIYOR’

3 çocuğu ve eşiyle konteyner kentte kalan Ajda Yaşar (41), “Depremde acil yıkılmak zorunda kalanlar arasında bizim evimiz de vardı. Diclekent’te Abdullah Apartmanı’nda oturuyorduk, binamız ise yıkık döküktü. Depremden sonra 1-2 gün bir benzin istasyonunun camisinde kaldık, ardından KYK yurduna gittik, oradan geçip orada kaldık. Ramazan Bayramı’nın 2. günü konteyner şehre geldik. . Burada tüm ihtiyaçlarımız karşılanıyor ama burada hayat gerçekten zor. Konteyner küçük, 5 kişiyiz, çok zor. Toplu konutların bir an önce yapılmasını istiyoruz. 3 çocuğum da burada. öğrenciyiz burada zorlanıyoruz. Ders çalışmak sıkıntı, kütüphane açık ama diğer saatlerde evdeler. Yer yok, çocuklarıma ders çalışabilecek alan oluşturamıyoruz. Böyle bekliyoruz. Doğru, bekliyoruz, bir an önce yayınlansa ve oraya gidebilsek yeterli olur. Kış geldiği için hayat “Burada kurallar biraz daha zor olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu