Haber

Diyarbakır’da “Geçmişten Günümüze Uluslararası Ergani Sempozyumu” düzenlendi

Diyarbakır’da “Geçmişten Günümüze Uluslararası Ergani” bahisli sempozyum yapıldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde Valilik, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ergani Kaymakamlığı ve Ergani Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen sempozyumda ilçenin tarihi ve ilçe tarihinde öne çıkan şahıslar ele alındı.

Ergani Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Ahmet Karaaslan, ilçenin insanlık tarihinin ve yerleşik hayatın birinci ayak izlerini barından en kadim kentlerden birisi olduğunu belirtti.

Çayönü Yerleşkesi ve Hilar Mağaraları’nın 10 bin yıllık geçmişe işaret ettiğini dile getiren Karaaslan, şöyle konuştu:

“Ergani, Anadolu ve Mezopotamya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak görülmektedir. Buralar yerleşik hayata birinci geçen insanların toprağı birinci kere grup biçtiği, hayvanları evcilleştirdiği ve insan hayatını kolaylaştıran aletlerin yapıldığı yerlerdir. Dünyada kent kültürünün birinci sefer yaşandığı yerlerden birisidir. Devletimizin takviyesi sayesinde vesile olduğumuz bu araştırma ve sempozyum ile Ergani’nin geçmişi hakkında daha fazla bilgiye ulaşacağız. İlçenin binlerce yıllık bilinen tarihinin yanı sıra gizemli kalan ve bilinmeyen istikametlerini de keşfedeceğiz.”

DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç da tarihi ve kültürel bedellere sahip olan ilçe için düzenlenen sempozyuma konut sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını tabir etti.

Sempozyum Düzenleme Heyeti Lideri Doç. Dr. Oktay Bozan ise Ergani ve etrafının tarihinin açığa çıkarılmasını, bölgedeki birçok zenginliği ele almayı amaçladıklarını lisana getirdi.

Sempozyum 2 gün sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu