Haber

Dünya basınında Wagner ayaklanması: Düşmanlık açık çatışmaya dönüştü

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında aktif rol oynayan Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusunun yöneticileri arasında ipler koptu.

RUS YÖNETİMİNE KARŞI WAGNER

Rus paralı asker grubu Wagner’in Kurucusu Yevgeny Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a, “Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacaktır.”

Prigozhin daha önce cephane eksikliğini gündeme getirmiş ve gerekli yardımı almamaları halinde Bahmut’tan çekileceklerini açıklamıştı. Prigozhin sonunda Rus yönetimiyle karşı karşıya geldi.

Rusya’daki Wagner ayaklanması başta ABD basını olmak üzere dünya basınında geniş yer buldu.

The Economist dergisi, Prigozhin’in bir analizini yayınladı, “Onu Putin yarattı. Rusya’nın yeni devlet lideri olacak mı?” soruyu sordu

El Cezire ise “Wagner şefi, Rusya’nın üst düzey askeri liderliğini devirme sözü verdi”başlıklı raporunda

“Rusya, Wagner çetesinin lideri Yevgeny Prigozhin’i silahlı çatışmaya davet etmekle suçladı.suçladı.”

Haberde Moskova sokaklarının sakin olduğu belirtilirken, değerli merkezlerde üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı kaydedildi:

MOSKOVA SAKİN

“Zırhlı askeri personel araçları Moskova sokaklarında görülüyor. Ancak genel olarak, insanlar başkentin şu anda oldukça sakin göründüğünü bildiriyor. Bunun nedeni muhtemelen başkentte güvenlik önlemlerinin artırılmış olması ve en önemli tesislerin hepsinin koruma altında olması” dedi.

CNN International, “Rusya Wagner’i ‘silahlı isyana’ kışkırtmakla suçluyor” başlıklı haberinde Putin’in açıklamalarına yer verdi:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner ayaklanması ülkeyi krize sürüklerken, “ihanet yolunda olanlar” veya silahlı isyancılar “cezalandırılacak” uyarısında bulundu.

UZUN SÜRELİ ORTAM ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

ABD’li New York Times ise Wagner ile Moskova yönetimi arasındaki çatışmayı “uzun süredir devam eden bir husumet” olarak yorumladı. “Uzun süredir devam eden husumet açık çatışmaya dönüştü” manşetini atan gazete Bay Prigozhin ile Rus ordusu arasında Ukrayna’daki savaş nedeniyle uzun süredir devam eden düşmanlık, şimdi açık bir çatışmaya dönüştü ve 16 ay önce Ukrayna’yı işgalini başlatmasından bu yana Bay Putin’in otoritesine en büyük meydan okumayı oluşturuyor.”açıklamalarda bulundu.

Washington Post gazetesi ise “Putin, Wagner grubunu ‘isyanı’ durdurmaya çağırıyor, organizatörlerin cezalandırılacağını söylüyor” başlıklı raporunda İhaneti ve ulusuna yönelik bir tehdidi gerekçe gösteren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduya Wagner’in paralı patronu Yevgeniy Prigozhin liderliğindeki bir isyanı bastırma emri verdiğini söyledi. yetkili “kararlı eylem” sözü verditerimler yer aldı.

 

İngiliz Muhafızı“Putin, ‘silahlı isyanın’ arkasındakilerin cezalandırılacağını söylüyor” başlıklı haberde, Putin ve Prigozhin’in açıklamaları yer aldı.

Telgrafgazetesi ise manşetinde Putin’in sözlerine yer verdi:

Putin: Bu silahlı isyan vatana ihanettir ve ölümcül bir darbedir

Ülkenin cuma gecesinden bu yana yüksek alarm durumuna geçtiğini yazan gazete, Rusya’nın ana istihbarat servisi FSB’nin de Prizgozhin’e dava açtığını bildirdi.

PolitikaPutin’in büyük bir askeri krizle uğraştığını yazıyor. “Putin krizde: Wagner şefi Prigozhin, Rus askeri liderliğine savaş ilan etti”başlığı kullandı.

“Rus paralı asker lideri Yevgeny Prigozhin’in Kremlin yetkililerinin binlerce askerini öldürdüğünü öne sürerek Moskova’nın kendi savunma bakanlığına savaş ilan etmesinin ardından Vladimir Putin büyük bir askeri krizle karşı karşıya kaldı.”

Amerikan NBC Haberlerinde ‘Silahlı isyanı’ kışkırtmakla suçlanan Wagner şefi için tutuklama emri çıkarıldı” başlıklı yazıda Açıklamada, “Rus makamları Moskova’da güvenliği artırdı ve Wagner Grubu başkanı Yevgeny Prigozhin hakkında adli soruşturma başlattı” denildi.

Mali Zamanlar” Rusya, Wagner paralı grup liderini ‘silahlı ayaklanma’ planlamakla suçladı.Financial Times Moskova’nın girişimi çok ciddiye aldığını belirten Financial Times, şu ifadelere yer verdi:

“Her iki taraf da iddialarına yetersiz deliller sunarken, Rusya’nın olağandışı yansıması, Kremlin’in olası tehdidi ciddiye aldığını gösterdi. Normalde savaş ağasının adını anmaktan titizlikle kaçınan devlet televizyonu, haberi özetlemek için acil bir yayın yaparken, iki taraf da durumu özetlemek için acil bir yayın yaptı. üst düzey liderler nadiren topluluk önünde konuşurdu. Yüksek rütbeli general, Wagner’in savaşçılarını geri çekilmeye çağırdı.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu