Ekonomi

El-Erian: Fed bir politika hatası yapmak üzere olabilir

Üst düzey ekonomist Pazartesi günkü Financial Times makalesinde, bir faiz artırımını “atlamanın” merkez bankasının önündeki üç seçenek arasında “potansiyel olarak en az arzu edilen” olabileceği konusunda uyardı.

Yatırımcılar, Fed’in borçlanma faiz oranlarını Çarşamba günü sabit tutmasını ve ardından Temmuz ayında faizleri artırmasını bekliyor. Mohamed El-Erian’a göre, yatırımcılar Fed’in Haziran toplantısı Çarşamba günü sona erdiğinde olası serpintisine hazırlanmalı.

Yönetim kurulu üyesi Christopher Waller de dahil olmak üzere üst düzey politika yapıcılar tarafından desteklenen bu yaklaşım, merkez bankasının enflasyona karşı savaşını durdurup durdurmamaya karar vermeden önce altı haftalık bir ekonomik bilgiyi daha gözlemlemesine izin verecek.

Ancak eski PIMCO eş CIO’su El-Erian, sıçrama fikrini eleştirerek, Fed’in artan fiyatları kontrol altına alma çabalarının bugün ile 25 Temmuz’da başlaması planlanan bir sonraki toplantısı arasında nasıl ilerlediği hakkında muhtemelen çok az şey öğreneceği konusunda uyarıda bulundu.

“Ek bir aylık verinin, Fed’in değişken gecikmelerle hareket eden bir politika aracının etkilerine ilişkin anlayışını önemli ölçüde artırması pek olası değil. Son bilgiler, her zaman ‘veriye bağlı’ olduğunda ısrar eden bir merkez bankası için artışı destekliyor.” Bununla birlikte, May’in istihdam raporu da dahil olmak üzere, ABD işgücü piyasasının hala sıcak olduğuna işaret eden ekonomik yayınlara atıfta bulunarak söyledi.

El-Erian, Fed’in faiz artırımını atlamak yerine ya borçlanma maliyetlerini yeniden artırması ya da yüzde 3 ile yüzde 4 arasında yeni bir enflasyon hedefi benimserken sıkılaştırma kampanyasının ortasında olduğunun sinyalini vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu