Haber

Esaretten Özgürlüğe 101. Yıl

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü törenlerle kutlandı. 797 gün süren düşman işgalinin ardından Kuva-yi Milliye’nin direnişiyle kurtarılan Edremit’in kurtuluş gününde efeler gösteri yaptı ve Türk bayrağını dalgalandırdı.

Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, ilçe protokol üyeleri ve Edremitlilerin katılımıyla başladı. Kurtuluşumuzun 101’inci yıl dönümü, bando eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunumu ve günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmanın ardından halk oyunları ekibi, resmi töreni Kuva-yi Milliyeciler’i anımsatan efe gösterisiyle tamamladı. Daha sonra Menderes Bulvarı’nda coşkulu bir kalabalığın eşlik ettiği klasik geçit töreni gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini dile getirerek konuşma yapan Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Nezahat Salon, “Bu, Edremitimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümüdür. Bağımsızlık günümüzü coşkuyla kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün, Büyük Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yoldaşlarının Anadolu’da Kuva-yi Millia ruhuyla başlattığı özgürlük mücadelesi sonucunda 797 gün düşman işgali altında kalan Edremit’in kurtuluş günüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gün. Edremit’in kurtuluşu yürektir, fedakarlıktır, direniştir, çabadır, vatanseverliktir. Kahramanlarımız özgürlük mücadeleleriyle bize her zaman ilham vermiş, yolumuzu aydınlatmıştır. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyenlerin yanındayız. Bu güzel vatanı kurtarıp bizlere emanet eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatan uğrunda canlarını feda eden şehitlerimize, adı geçen ve isimsiz tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. şehit Edremit Kaymakamı Köprülü Hamdibey ve Kuva-yi Milliye’de görev yapan tüm Edremit halkı. Kendisini şükranla anıyor ve aziz anılarının önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Törenlere; Balıkesir MHP Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Garnizon Komutan Yardımcısı Piyade Albay Fikret Poyraz Sinmez, Belediye Başkan Yardımcısı Nezahat Salon, Başkan Yardımcısı Tayfun Gerkuş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, muhtarlar, daire başkanları, oda başkanları, Toplantıya STK temsilcileri ve Edremitliler katıldı. Geçit töreninde kolluk kuvvetleri ve belediye ekiplerinin yanı sıra ilçedeki kurumların araçları da yerlerini aldı. Geçit töreninin tamamlanmasının ardından program, Edremit Belediyesi’nin Atatürk Gençlik Merkezi’nde düzenlediği 9 Eylül Kurtuluş Günü konuşması ve 9 Eylül Edremit fotoğraf standıyla sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu