Ekonomi

Finansal dolandırıcılığın 5 yıl sonra 40 milyar doları aşması öngörülüyor

İHS Teknoloji CEO’su Kadir Yüceer, dijitalleşmenin yeni hizmet kanalları ve konfor sunmakla birlikte risk yüzeyini genişleterek yeni dolandırıcılık çeşitlerinin ortaya çıkmasına da neden olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Yüceer, “Özellikle pandemi döneminde, neredeyse tüm dolandırıcılık türlerinde çok ciddi artışlar gördük. Örneğin 2020 ve 2021 yıllarını kıyasladığımızda, yüzde 50’den başlayıp yüzde 800’lere kadar giden oranlar var. Finansal dolandırıcılığın 2027 yılında yani 5 yıl sonra 40 milyar doları geçeceği öngörülüyor. Bunlar çok ciddi tutarlar, büyük kayıplar” dedi.

‘Dolandırıcılık tespit ve engelleme pazarı 129 milyar dolara ulaşacak’

Bu alanda hizmet veren çok firma olduğunu kaydeden Yüceer, dünyada, dolandırıcılık tespit ve engelleme pazarının 2021’de 25 milyar dolara ulaştığını, bu sayının bu sene 30 milyar dolara, 2029’da ise 129 milyar dolara ulaşacağını tabir etti. İHS Teknoloji’nin sıradan bir sistem entegratörü olmadığını, katma pahalı iş ortağıolarak hizmet verdiğini vurgulayan Yüceer, “Dijitalleşen dünyada ortaya çıkan yazılım ve hizmet gereksinimlerini gerek kendi geliştirdiğimiz yazılımlarla gerekse yurt dışından tedarik ederek anahtar teslim projeler yapıyoruz. Katma kıymetimiz bu anahtar teslim projelerdeki suram, entegrasyon, 7×24 takviye üzere hizmetleri kendi mühendislerimizle sunuyor olmamız. Faaliyet gösterdiğimiz alanlar; dolandırıcılık tespiti ve engelleme, uzaktan müşteri edinimi, taşınabilir aygıt idaresi, bilgi güvenliği, kimlik ve erişim idaresi ve bunlara ek olarak kendi bulutumuzdan sunduğumuz barındırma, yedekleme ve yönetilen BT hizmetlerimiz var. Birebir vakitte bir ARGE merkeziyiz. Dolandırıcılık tespiti ve uzaktan müşteri edinimi için geliştirdiğimiz yazılımlarımız var. Ek olarak yapay zekâ konusunda danışmanlık veriyoruz ya da muhtaçlığa nazaran kuruma özel münferit yazılımlar da geliştiriyoruz. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında müşterilerimiz var” diye konuştu.

‘Yurt dışı açılımda 5’inci yılı tamamladık’

Yurt dışı açılımında 5’inci yılı tamamladıklarını ifade eden Yüceer, şirketin Londra merkezli küresel markası fraud.com’un büyümeye ve farklı ülkelerde müşterilere hizmet vermeye devam ettiğini söyledi. Fraud.com’un dolandırıcılık tespitine ek olarak uzaktan kimlik tespiti ve şifresiz doğrulama mevzularında yazılım ve hizmet sunan, Türkiye çıkışlı, global bir üretici olduğunu vurgulayan Yüceer, “Fraud.com’un şu anda Azerbaycan, Güney Afrika ve Fransa’da müşterileri var. Bunlar büyük bankalar. Yakın zamanda projeye dönüşmesini beklediğimiz fırsatlar da var, bunlar İtalya, İspanya, Brezilya, Kolombiya gibi farklı ülkelerde. Türkiye’de büyüme hedeflerimiz olduğu gibi küresel hedeflerimiz doğrultusunda da çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu