Haber

IAEA Direktörü Grossi, Zaporozhye Nükleer Santrali’ni inceliyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki Kahovka Barajı’nın 6 Haziran’da patlamasının ardından Rusya’nın kontrolündeki Zaporizhia Nükleer Santrali’nde incelemelerde bulundu.

Grossi, beraberindeki heyet ile santralde yaptığı incelemelerin ardından Rus gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çatışmaların sona ermesinin ardından santralin tam kapasite ile çalışabileceğini kaydeden Grossi, ancak santral yöneticilerinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Santral yöneticileriyle görüştüğünü belirten Grossi, “Müfettişler burada kalmaya devam edecek. Durum değerlendirme çalışmaları devam edecek” dedi. söz konusu.

Zaporizhia NGS’nin güvenliğini sağlayacak yazılı bir anlaşmanın taraflar arasında barış sağlanamadığı için şu an için imkansız olduğunu belirten Grossi, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde formüle edilmiş bir siyasi anlaşmamız var. Bu aşamada yazılı bir anlaşmaya varmak konusunda gerçekçi olun, çünkü bildiğimiz gibi taraflar arasında gelişigüzel bir barış veya ateşkes müzakeresi yok.” sözlerini kullandı.

IAEA’nın bir askeri polis olmadığını vurgulayan Grossi, teşkilatın ancak karakoldaki müfettişlerin varlığı sayesinde tüm ihlalleri kaydedebildiğini ve bu konuda uluslararası toplumu bilgilendirebildiğini söyledi.

Önerilerinin BMGK tarafından desteklendiğini kaydeden Grossi, görevinin tüm yönetim kurulu üyelerinin dikkatini çekmek ve dünya kamuoyunu tehlike konusunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

Rosatom: “Grossi fabrikanın güvenliğini sağladı”

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev St. Petersburg Intercountry’de ekonomiForum’da gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, IAEA’nın Kahovka Barajı’nın çökmesinin sonuçlarıyla yakından ilgilendiğini belirtti.

Grossi’nin, barajın çökmesi nedeniyle su seviyesinin düştüğü Dinyeper Nehri’ndeki su rezervini kullanan Zaporozhye Nükleer Santrali’ndeki püskürtme ve soğutma havuzları ile destek ve atık kanalları ile birlikte incelemelerde bulunduğunu kaydeden Likhaçev, ” (Grossi) Ukrayna saldırısının kuralları altında bile, işçinin Zaporijya Nükleer Santrali’nin su rezervini kullanmasına izin verilmedi ve tamamen güvende olduğundan emin oldu.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu