Haber

İspanya’daki ayrılıkçı Katalan liderlere yönelik af planı sokaklarda kaosa neden oldu

– İspanya’daki ayrılıkçı Katalan liderlere yönelik af planı sokaklarda kaosa neden oldu

MADRİD – İspanya’nın başkenti Madrid’de, Başbakan Pedro Sanchez’in ayrılıkçı Katalan liderlere af planına tepki gösteren polis, iktidar partisi genel merkezi önünde toplanan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etti.

İspanya’da ayrılıkçı Katalan siyasetçilere yönelik af girişimine karşı başkent Madrid başta olmak üzere farklı şehirlerde binlerce kişi sokaklara çıktı. İktidardaki Sosyalist İşçi Partisi’nin Madrid’deki genel merkezi önünde toplanan göstericiler, İspanyol bayrakları taşıyor ve “Sanchez hapiste”, “Puigdemont hapiste” gibi sloganlar atıyorlardı. Polisin kalabalığa müdahale etmesiyle gerginlik arttı. Göstericiler, göz yaşartıcı gaz ve cop kullanan polise işaret fişekleri ve şişeler atarak karşılık verdi. İspanyol medyası, gösteriye aralarında İspanya’nın aşırı sağ partisi Vox’un lideri Santiago Abascal’ın da bulunduğu yaklaşık 4 bin kişinin katıldığını bildirdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “PSOE genel merkezine saldırmak, demokrasiye ve demokrasiye inanan herkese saldırmak demektir.”

18 Kasım Cumartesi günü başkent Madrid’de af karşıtı bir gösteri daha düzenlenmesi planlanıyor.

Katalanların hükümet kurması için Sanchez’in desteğine ihtiyacı var

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan genel seçimlerde yüzde 32,9 oy alan merkez sağ Halk Partisi’nin (Partido Popular) lideri Alberto Nunez Feijoo’nun hükümet kuramamasının ardından İspanyol Hükümdarı VI. Felipe, Pedro Sanchez’i hükümeti kurması için görevlendirdi. Sandıkta ikinci sırada yer alan Sanchez’in liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi’nin koalisyon hükümeti kurabilmesi için bağımsızlık yanlısı Katalan partilerinin desteği gerekiyor.

Puigdemont’un partisiyle şu anda anlaşma yok

Koalisyon hükümeti kurmaya çalışan Sanchez, 2017’de hukuka aykırı bir şekilde referandum düzenleyen eski Katalonya Özerk Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ile referandumdaki rolleri nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Katalan liderlere yönelik af talebini kabul etti. Katalonya Cumhuriyetçi Solu ile anlaşan Sanchez, şu anda İspanya’da arama ve tutuklama kararı bulunan ve şu anda Belçika’da yaşayan Carles Puigdemont’un partisi Katalonya Birliği (Junts) partisiyle anlaşmaya varamadı.

Parlamentonun onayını gerektiren af ​​planı, Sanchez’i hukukun üstünlüğünü tehlikeye atmakla suçlayan muhalefet partileri tarafından eleştiriliyor. Muhalefet, daha önce affa karşı çıkan Sanchez’i iktidarda kalmak için her yolu denemekle suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu