Haber

Mehmet Hilmi Güler kimdir? Kaç yaşında, nereli? Mehmet Hilmi Güler hangi partidendir?

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Son günlerde CHP’li siyasilerin gündeme getirmeye çalıştığı İsrail ile dalga enerjisi anlaşmasını 17 Ekim’de feshettiklerini açıkladı. Merak edilen sorular arasında Mehmet Hilmi Güler kimdir? Kaç yaşında, nereli? Mehmet Hilmi Güler hangi partidendir? Sorularınıza yanıt aranıyor.

MEHMET HİLMİ GÜLER KİMDİR?

1949 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ordu’daki İsmet Paşa İlk ve Ortaokullarında tamamladı; 1966 yılında Ordu Lisesi’nden, 1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Metalurji Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini aynı üniversiteden aldı.

Sırasıyla ODTÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde yarı zamanlı asistan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tam zamanlı asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Malzeme ve Üretim Yöntemleri derslerini verdi.

1976 yılında Türk Uçak Sanayii A.Ş.’ye (TAI) katıldı. Küme Lideri olarak çeşitli uçak ve uçak sistemlerinin seçiminde, proje değerlendirmesinde, takım tezgahı ve teknoloji seçiminde görev aldı. 1979 yılında araştırmacı olarak TÜBİTAK’a geçti. Sırasıyla; Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu ve Yönetim Kurulu’na seçildi. Bilim ve Teknoloji Politikası konusundaki çalışmalarının yanı sıra Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yer aldı.

Doktora çalışmasıyla özellikle roket motoru tüpleri ve fırlatıcıların üretiminde kullanılan kompozit malzeme üretim teknolojisi ve malzeme özelliklerinin belirlenmesinde pratik bilimsel katkılarda bulundu.

Türkiye; Ereğli Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. (ERDEMİR) beş yıl (1985-1991) süreyle görev yaptı. ERDEMİR’deki görev süresi boyunca; Maliyetleri düşürmek, verimliliği ve kaliteyi artırmak amacıyla demir-çeliğin ana girdileri üzerinde uzun vadeli ve büyük ölçekli çalışmalar başlattı. Bunları Komisyon Başkanı sıfatıyla aktif olarak katılarak gerçekleştirdi. Bu çalışmaların tamamı tamamlanarak uygulamaya alınmıştır.

1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. Yerli silah endüstrisinin gelişmesine katkıda bulundu.

Ordu’da Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (OSİAD) Kurucu Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Ordu ili için çeşitli özgün yatırım ve kalkınma projeleri hazırladı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne transfer oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İGDAŞ’ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev yaptı. İstanbul’da hava kirliliğine karşı doğalgazın yaygınlaştırılması için yoğun çalışmalar yaptı. Özel projeler gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait şirketlerin yönetiminde bulundu.

1996-1997 yılları arasında Etibank’ta Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretimden sorumlu Başbakanlık Başdanışmanı olarak görev yaptı. Etibank Genel Müdürlüğü görevi sırasında Bor ve Trona (Doğal Soda) ve Krom yatırımlarına odaklanarak yeni projelere başladı.

AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katılarak AK Parti Kurucu Üyesi oldu ve AK Parti programını hazırlayanlar arasında yer aldı. MKYK Üyesi ve Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Oluşturduğu özel çalışma gruplarıyla AK Parti’nin “Türkiye Perspektifi ve Proje Alanları” başlıklı çalışmasını hazırladı.

Türkiye’nin temel ihtiyaçlarını kapsayan bu 12 proje alanı ve bunların alt detay projeleri hazırlanarak 3 Kasım 2002 seçimleri sonrasında oluşturulan bakanlıklara dağıtıldı. 3 Kasım 2002’de AK Parti’den Ordu’dan milletvekili seçildi. 2002 ve 2009 yılları arasında 58., 59. ve 60. Hükümetlerde Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı.

Bakanlık döneminde; YERSAN Hareketi, “Enerji Arz Güvenliği”, Enerji Verimliliği (ENVER), rüzgâr ve hidroelektrik türbinlerinin yerli üretimi, sondaj makineleri ve güneş panelleri, Hidrojen Enerjisi ve özel bor bileşikleri konularında özgün yeni çalışmalar başlattı. Geniş katılımlı çalışma grupları oluşturarak Genel Müdürlerle birlikte Türkiye’yi il il gezerek projelerin tanıtımını bizzat yaptı.

Bu dönemde aşağıdaki uluslararası projeler sayesinde

* Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı Projesi,

* Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi,

* Türkiye-İtalya-Yunanistan Doğal Gaz Boru Sınırı Projesi,

* Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan ve Avusturya arasındaki NABUCCO Doğal Gaz Boru Hattı Projesi,

* Yeraltı doğalgaz tankları,

* Özel Ceyhan Enerji Bölgesi,

* Türkiye – İsrail Petrol, Doğal Gaz, Elektrik, Su ve Fiber Optik İletim Sınır Projesi,

* Türkiye – İsrail – Hindistan petrol taşıma projesi,

* Türkiye-Mısır Arası Arap Doğal Gaz Boru Hattı Projesi,

* Türkiye Kıbrıs Su Borusu Sınır Projesi,

* UCTE (Türkiye Avrupa Elektrik İletim Hattı) Projesi,

* Kuzey Afrika Ülkeleri ile Türkiye arasında MED ring Elektrik Nakil Hattı projesi,

* Türkiye, Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Gürcistan gibi komşularımızla kurduğu elektrik iletim hatları, doğalgaz, petrol ve su ortak projeleriyle; Bir güç merkezi haline geldi.

Ayrıca bu dönemde bir ilk olarak; “Enerji Envanteri” çalışmaları ile Türkiye’nin Rüzgar, Güneş, Jeotermal, Biyokütle, Kömür ve Maden Haritaları hazırlandı. Bor ve linyit altını başta olmak üzere madenler ve endüstriyel madenler gibi yer altı zenginliklerinin ekonomiye kazandırılması için yoğun çalışmalar yapılıyor.

Daha önce işletilmeyen kömür işletmeleri ekonomiye kazandırıldı. Türkiye’de bir ilk olarak AK Parti’nin sosyal politikaları doğrultusunda; Bu dönemde yaklaşık 10 milyon ton kömür yıkanarak paketlendi ve dar gelirli vatandaşlara dağıtıldı.

Yine bu dönemin önemli projelerinden biri; Karadeniz’de petrol ve doğal gaz arama ve tarama faaliyetleri başlatıldı ve tamamlandı. Ardından Karadeniz’de derin deniz sondajına başlandı. Yerli doğalgaz üretilerek kullanıma sunuldu. Böylece doğal gaz kullanan il sayısı 9 ilden 66 ile çıkarıldı. İllerin hava kirliliğiyle mücadelesine katkı sağlanarak Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği çözüldü.

Elektrik, petrol ve tüpgaz kanunlarıyla Enerji Piyasası serbestleştirilerek rekabet ortamı yaratıldı. Bu arada akaryakıt istasyonları da modernize edilerek halkımızın hizmetine sunuldu.

Türkiye, elektrik üretiminde özel sektörün önünü açarak, kamuya yük olmadan yapılan yatırımlar sayesinde elektrik ithalatçısı bir ülke olmaktan, elektrik ihraç eden bir ülke konumuna geçmiştir. Türkiye’de “Enerji Bilinci” ve güvenli “Yatırım Ortamı” yaratılarak yatırımlar Anadolu’ya yayıldı ve yatırımcı sayısı 30’lardan 3.000’e yükseldi. Ilısu, Yusufeli, Boyabat barajları ve Konya Mavi Tünel gibi projelere başlandı. Yenilenebilir enerji alanında rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal yatırımlarında önemli artışlar sağlandı.

Mehmet Hilmi Güler, Bakanlık görevinden ayrıldıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi OSCEPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Meclisi) Türkiye Kümesi üyeliğine seçildi. AGİT bünyesinde uluslararası alanda, özellikle enerji arz güvenliği konusunda çalıştı. Halen Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi ve Çin’in en büyük Kalkınma Bankası olan ICBC Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli ve iki çocuk babası olan Dr. Mehmet Hilmi Güler, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu