Haber

MİT’e 2023’te 140 bin kişi bilgi verdi: Eylül ayındaki artış dikkat çekti

MİT’in tarihi, 1913 yılında kurulan ve aynı zamanda ilk modern Türk istihbarat teşkilatı olan Teşkilat-ı Mahsusa’ya kadar uzanıyor.

Bugünkü Milli İstihbarat Teşkilatı’nın temelleri 6 Ocak 1926’da atıldı.

Rakamlar açıklandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kuruma bilgi verenlerin sayısını internet sitesi üzerinden açıkladı.

140 bin kişi bilgi verdi

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 140 bin kişi MİT’e istihbarat sağlayarak katkıda bulundu.

Son bir yılda internet üzerinden kuruluşa bilgi veren kişilerin sayısının aylara göre dağılımı şöyle: 2023: Şubat 12 bin 458, Mart 19 bin 947, Nisan 12 bin 897, 9 Mayıs 815, Haziran 10 bin 903, Temmuz 7 bin 193, Ağustos 11 bin 291, Eylül 29 bin 770, Ekim 9 bin 781, Kasım 4 bin 927, 5 bin 69 Aralık, 2024 Ocak 6 bin 714.

Kimliği bilinmiyor

İstihbarat faaliyetlerinin kurumun işi olduğu belirtilirken her türlü bilginin değerli olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

Vereceğiniz en küçük bilgi bile Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından değerlendirilip değerlendirilecektir. Zaman ve çaba kaybı yaşamamak için bunu sorumlu bir şekilde yapmanızı umuyoruz ve üçüncü taraflara ilişkin yanlış, aldatıcı veya iftira niteliğindeki bilgilerin tarafımıza kasıtlı olarak sunulmamasını rica ediyoruz.

Söz konusu amaçlarla Kuruluşumuza beyanda bulunduğu tespit edilen kişiler hakkında yasal soruşturma başlatılacaktır. Emin olabilirsiniz. Bilgi sağlamanın potansiyel risklerini anlıyoruz. Ulusal güvenliğe yaptığınız katkının en üst düzeyde saygı ve gizliliği hak ettiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle kimliğinizin ve paylaştığınız diğer bilgilerin gizli tutulacağını vurgulamak isteriz. Form aracılığıyla sitemize gönderdiğiniz tüm bilgileri TLS (Transport Layer Security) kullanarak şifreliyor ve bu sayede üçüncü kişilerin müdahalesine karşı koruyoruz. Dilerseniz mesajınızı adınızı vermeden bize iletebilirsiniz.

MİT’e nasıl bilgi verilir?

MİT’in internet sitesinde “Nasıl yardımcı olabilirsin”

MİT’in internet sitesinde de vatandaşların bilgilendirmesinin önemi vurgulanıyor.

Site aşağıdaki bilgileri içerir:

Sizleri, ülkemizin bütünlüğünü ve çıkarlarını, halkımızın güvenliğini savunmak için faaliyetlerimize katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Bildikleriniz, gördükleriniz, duyduklarınız ülkemiz için çok değerli olabilir. Her vatandaşın, ülkemizin güvenliğine, gücüne, onuruna, milletimizin refahına karşı sorumluluğu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu