Haber

Nilüfer Belediyesi’nin 2022 Faaliyet Raporu onaylandı

Nilüfer Belediyesi’nin 2022 Yılı Faaliyet Raporu, Nilüfer Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Lider Turgay Fazilet, pandemi sonrası 2022 yılında proje sayılarını artırdıklarını belirterek, “Ekonomik zorluklara rağmen bütçeyi en verimli şekilde kullandık” dedi.

Nilüfer Belediyesi Meclisi’nin Nisan ayı toplantısının ikinci oturumunda Nilüfer Belediyesi’nin 2022 Yılı Faaliyet Raporu ele alındı. Nilüfer Barış Meclisi’ndeki toplantının açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, 2022 yılının pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle sıkıntılı geçtiğini vurguladı. Hedefleri doğrultusunda Nilüferlilerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerini belirten Turgay Fazilet, “2022 yılı bizim için tatil döneminde ara vermek zorunda kaldığımız faaliyetleri hızlandırdığımız bir yıl oldu. pandemi dönemi. Bildiğiniz gibi “Tarım Yılı” ve “Gıda Yılı” temalarından sonra 2022 yılını “İklim Yılı” ilan ettik. Bu kapsamda farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler düzenledik. Balat ve Kızılcıklı ek hizmet binaları ile İhsaniye Aile Sağlığı Merkezi yeni binalarını hizmete açtığımız 2022 yılında Balat Satranç Evi, Ertan Ayçetin Bisiklet Evi, Misi Sanat Kahvesi, Oyuncak Evi ve Beşevler Olgun Gençlik Merkezi’ni de hizmete açtık.”

Fazilet, iklim kriziyle birlikte yaşanabilecek gıda krizine karşı alınabilecek önlem ve çalışmalara değinerek, “Tarımsal üretimi destekleme, halkı bilgilendirme ve sağlıklı gıdaya erişimi kolaylaştırma yönündeki çalışmalarımız 2022 yılında da artarak devam etti. Nilüfer Bostan satış noktası sayımız 9’a, mahalle bahçelerimizin sayısı ise 3’e yükseldi. “Kış Ortası Destek Paketi” kapsamında toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek Dayanışma Pazarı’nı hizmete açtık. Nilüfer’de bu dönemde en çok odaklandığımız dayanışma ilkemiz gereği artan ekonomik kriz karşısında boynu bükük vatandaşlara destek olmak için” dedi. Vatandaşlarımıza pandeminin izlerini unutturacak kültür sanat etkinliklerimiz de yıl boyunca yoğun katılımla gerçekleştirildi. Çalışmalarımızdan dolayı birçok ödül aldık” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet konuşmasının ardından 2021 Faaliyet Raporu’nu görüşmek üzere Meclis Başkanlığı koltuğunu Meclis Başkanvekili Feridun Uyruk’a devretti. Toplantıda AK Parti Kümelenmesi adına Gökhan Dinçer ve Milliyetçi Hareket Partisi adına Şenol Keleş faaliyet raporuna ilişkin eleştiri ve sorularını dile getirdiler.

Kaçak yapı ve Anadolu Arastası başta olmak üzere muhalefetin sorduğu bazı sorulara açıklık getiren Önder Turgay Fazilet, amaçlarının Nilüfer halkına en iyi hizmeti vermek olduğunu belirtti. Anadolu Arastası’nın Türkiye’yi içine alan bir kültür projesi olduğunu hatırlatan Fazilet, “Uzun vadeli maliyetli projeyi tamamlamak istiyoruz. Bu yıl mayıs ayında tamamlanacak olan ihale sonunda inşaatta önemli ilerlemeler kaydedeceğiz. Kardeş derneklerimizde çalışmalarına devam etmektedir. Tamamlandığında Bursa’ya değer katacak bir proje olacak. Keşke ilgili bakanlık bu konuda bize destek verseydi ama biz onu hizmete sokabildik. Projenin temellerini atarken büyük hayallerle yola çıktık ve şehre elimizden gelenin en iyisini vereceğiz” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, kaçak yapılaşmayla mücadele konusuna da değinerek, bu konuda mahkeme kararları ve bürokrasinin belediyeleri rahatsız ettiğini belirtti. Kaçak yapılaşmayla ilgili sorunların olduğunu hatırlatan Lider Fazilet, büyükşehir belediyesi, valilik, çevre ve şehircilik müdürlükleri ve ilçe belediyelerinin oluşturacağı grupla kararlı bir şekilde çalışarak bu işin üstesinden gelinebileceğini söyledi. Önder Fazilet, “Bu bizim için bir sorun ve çok önemli bir hukuki boşluk var. İlk gördüğümüzde çalışmanın başında müdahale etmek istiyoruz. Ancak jenerik durumlar süreci uzatmakta bu da yapan kişilere avantaj sağlamaktadır. Yıkılmasına karar verilen binaların üçte birini yıkabiliyoruz. Deprem olmasaydı yeni bir imar affı gündeme gelecekti. Her zaman tüm kurumları davet ediyorum. Gelin bu konu üzerinde bir bütün olarak birlikte çalışalım. Kaçak inşaatçının malı hazineye kaydedilsin. Bu bahiste yiğitliği bozmak lazım” dedi.

Yaşanan aksaklıkların stratejik plan ve bütçenin kullanımında değişikliğe yol açtığını belirten Önder Fazilet, “Bütçemiz bir yılda öngörülemeyen sebeplerden dolayı ciddi değişikliklere uğradı. Bütçemizi tamamen doldurduk. Gelir-gider oranında da yüzde 95 gerçekleşme sağladık. Bu ekonomik ortamda bu orana ulaşmak çok önemli. Kredi kullanarak belediyeyi borç yükü altına sokmak istemedik ve bu dönemleri kendi kazancımızla geçirmeye çalıştık.”

CHP Kümelenme Sözcüsü Osman Ayradilli de meclis olarak zorlu bir çalışma dönemi geçirdiklerini ifade etti. Nilüfer Belediyesi’nin afet yönetiminde başarılı çalışmalara imza attığını belirten Ayradilli, Nilüfer Belediyesi’nin yaraları sarma noktasında hızlı ve profesyonel davrandığını söyledi. Ayradilli, Nilüfer Belediyesi’nin ülke çapında misyon, vizyon ve başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren bir kurum olarak hizmet vermeye devam ettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediyesi 2022 Faaliyet Raporu oya sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantıda 2022 yılı Kontrol Raporu oybirliğiyle kabul edilirken, diğer gündem maddelerine de karar verildi.

Mecliste Afet Komisyonu üyeleri de belirlendi. Yapılan oylama sonucunda Afet Komitesi üyeliklerine Mahmut Demiröz, Serkan Çalışkan, Murat Yıldırım, Murat Onat ve Orhan Çiçek seçildi.

Toplantının ardından Nilüfer Kent Konseyi üyeleri, mahalle muhtarlarının da katıldığı iftar yemeğinde hep birlikte iftar yemeğini açtı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu