Teknoloji

Nvdia’dan “Rubin” sürprizi: Yeni bir yapay zeka odaklı GPU serisi geliyor

Son söylentilere göre Nvidia, “Rubin” kod adlı yeni bir yapay zeka odaklı GPU serisi üzerinde çalışıyor. Nvidia’nın “Blackwell” serisi oyun GPU’larının bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenirken, Rubin serisi GPU’ların 2025’in sonları ile 2026’nın başlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

TF International Securities Analisti Ming-Chi Kuo, Medium’da Nvidia’nın yeni nesil AI çipi R series/R100 AI çipinin 2025’in 4.çeyreğinde seri üretime gireceğini ve system/rack çözümünün muhtemelen 2026’nın 1. çeyreğinde seri üretime başlayacağını bildirdi. Yani bu çiplerin piyasaya çıktığını görmemiz biraz zaman alacağa benziyor. Peki bu yapay zeka GPU’ları tam olarak nedir ve kimler için?

Geçmişe bakarsak Kuo, Rubin yonga setlerinin arkasındaki GPU mimarisi hakkında bazı ayrıntıları önceden tahmin etmişti. Buna göre R100, TSMC’nin N3 düğümünü ve CoWoS-L paketini ve 4x retikül tasarımını kullanacak. R100 için interposer boyutu ise henüz kesinlik kazanmadı. Bununla birlikte R100, sekiz HBM4 ünitesi ile donatılacak. Bu da Rubin GPU’larının ham performanstan ziyade güç verimliliğine odaklandığı anlamına geliyor.

Tüm yapay zeka uygulamaları yüksek enerji tüketimine sahip olduğundan, bu tür bir güç verimliliği esas olarak yapay zeka ile ilişkili. Dolayısıyla Rubin GPU’ları güç tüketimini azaltabilirse, bu yapay zeka iş yüklerinin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

Eğer merak ediyorsanız, Rubin GPU’lar oyun için değil, özel yapay zeka kullanımı için tasarlanıyor. Ancak oyuncular bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek Blackwell GPU’lara yönelebilir. Zira bunlar 1.200W’a kadar güç tüketen, şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü oyun GPU’larından bazıları olacak.

Blackwell GPU’ları üretken yapay zeka özelliklerini destekleyebilse de, Rubin güç verimliliği sayesinde yapay zeka için çok daha kullanışlı bir çip olacak. Bu da Rubin GPU’larının oyuncular ya da genel tüketicilerden ziyade yapay zeka geliştiricileri tarafından profesyonel kullanım için tasarlandığı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu