Haber

Odunpazarı Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 35. Tepreş Şenliği Kocakır Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi

OdunpazarıBelediye Lideri Kazım Kurt 35. Geleneksel Tepreş Festivali’ne katıldı. Başkan Kurt, “Tepreş, Eskişehir Türkiye’de yaşayan Tatar soydaşlarımızın her türlü konuda birlikte hareket edip eser üretebildiğini gösteren en değerli olaylardan biridir. Bu yüzden Tepreş’in önemini gençlerimize ve çocuklarımıza ihmal etmeden anlatmalıyız. Bir toplumu ayakta tutan en önemli unsur kültürüdür. Tepreş biz Tatarların kültürüdür. “Bu kültür bizi geçmişe ve geleceğe bağlayan bir köprüdür” dedi.

Odunpazarı Büyükşehir Kırım Derneği tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Tepreş Festivali, Belediye’nin katkılarıyla Kocakır Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören Tepreş Şenliği’ne, Odunpazarı Belediye Başkanı ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen katıldı. Kazım Kurt , CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotarov, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Alâ Partisi İl Lideri Emine Edizgil, Tepreş Ağası Burhan Çifter, Eskişehir Kırım Derneği Lideri Ercan Bozkurt, çok sayıda vatandaş ve Rus işgali altındaki Ukrayna. Rehabilitasyon için Eskişehir’e gelen Ukraynalı aileler ve çocuklar

“ODUNPAZARI BAŞKANI KAZIM KURT ÇALIŞMALARIMIZDA BİZİ YALNIZ BIRAKMIYOR”

Atıştırmalıklar ve çocuk yarışmalarıyla başlayan 35. Tepreş’in açılış konuşmasını dernek başkanı Ercan Bozkurt yaptı. Tepreşin’in Eskisehir’e, Eskisehir halkına ve dünyadaki Kırım Tatarlarına güzel olmasını dileyen Bozkurt, “Yeşil vatan, Kırım’da Rus esaretinde olan, Ukrayna’da sıkıntı içinde olan soydaşlarımıza temiz bir nefes olacaktır. Dünyanın çeşitli yerlerinde sıla hasreti çeken ve uzaktan yakından buluşmak için buraya gelen sizler için “Birlik ve beraberliğe ve güzel başlangıçlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

TEREŞ’E KATKILARINDAN DOLAYI KAZIM KURT’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bozkurt’un ardından konuşan Tepreş Ağa Burhan Çifter, “Çeşitli nedenlerle memleketimizden geldiğimiz, vatanımız olarak bildiğimiz, yıldızımızın altında huzur içinde yaşadığımız Eskişehir’de, Tepreş’te bir kez daha sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. ve hilal bayraklı.” Bu günlerde birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyduklarını belirten Çifter, bu birlik ve beraberliğin sağlanması için Kırım Gecesi, Tepreş gibi etkinlikler düzenleyen Kırım Derneği Başkanı Bozkurt ve yönetimine teşekkür etti. Çifter, Tepreş’e yaptığı katkılardan dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ederek, “6 yıldır Tepreş Ağalığı görevinde derneğimize ve camiamıza hizmet etmekten gurur duyuyorum.”

“GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA TEPRES’İN ÖNEMİNİ ANLATMAMIZ GEREKİYOR”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepreş’in yaz başında düzenlenen bir etkinlik olmasına rağmen bu yıl yağışlar nedeniyle eylül ayına ertelendiğini söyledi. “Hepinizi Tepreş’te bir arada olmaya, dayanışmaya, kardeşliğe davet ediyorum. Tepreş, Eskişehir’de yaşayan Tatar soydaşlarımızın her konuda birlikte hareket edip iş üretebileceğini gösteren en değerli etkinliklerden biridir. Bu nedenle Tepreş’i anlatmamız gerekiyor. Tepreş’in gençlerimize ve çocuklarımıza önemini ihmal etmeden “Bir toplumu ayakta tutan en önemli unsur kültürüdür. Tepreş’te biz Tatarların kültürüdür. Bu kültür bizi geçmişe ve geleceğe bağlayan bir köprüdür. Hepimizin bunu koruması ve desteklemesi gerekiyor” diyen Başkan Kurt, buna her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANI KURT ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNİ ANDI

Kırım’da yaşayan yurttaşlarının savaş tehdidiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Başkan Kurt, “Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş haksız bir savaştır. Güçlülerin kazanmak istediği bir savaştır ve bu gerçek değildir. Atatürk, , ‘savaş gerekli olmadıkça cinayettir.’ Ruslar, kendi zevkleri doğrultusunda Ukrayna’yı işgal etmek istemiş ve ciddi bir savaş gündeme gelmiştir.Dünyada barış, yurtta barış çağrısında bulunan bir toplumun torunları ve çocukları olarak, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın bir an önce sona ermesi gerekmektedir. Tatar soydaşlarımızın bu savaşa aktif ve işlevsel katılımı işin gidişatını değiştirecektir. “Eskişehir’den oraya gönülden desteğimizi gönderiyoruz. Savaşın bir an önce bitmesini, barışın gelmesini, Kırım’ın Ukrayna ile birlikte sonsuza kadar özgür yaşamasını diliyorum” dedi.

Yemek ve çuval yarışlarının da düzenlendiği şenlikte, protokolde oturanlar ilk olarak Kalakay şarkısını söylediler. Daha sonra Eskişehir Kırım Derneği halk oyunları grubu gösteri yaptı. Daha sonra Kırım Ailesi Folklor Grubu folklor gösterisi gerçekleştirdi.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu