Haber

Pakistan’daki Yolsuzluk Davasında Eski Başbakan İmran Han ve Eşi Hapse Mahkûm Edildi

Pakistan’da devlet hediyelerini satmak suçundan yargılandıkları yolsuzluk davasında suçlu bulunan eski Başbakan İmran Khan ve eşi Bushra Khan, 14’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pakistan’da eski Başbakan İmran Khan ve eşi Bushra Khan’ın devlet hediyeleri nedeniyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, başbakanlıkları sırasında aldıkları devlet hediyelerini satmak suçundan yargılanan eski Başbakan Khan ve eşi Büşra Khan’ı 14’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca Khan’ın 10 yıl süreyle siyasetten men edilmesine karar verdi.

İmran Han daha önce iki ayrı davada suçlu bulunurken ilk kez eşine ceza verildi. Çift, Khan’ın Ağustos 2018’de ilk kez başbakan olmasından aylar önce evlendi.

Dün farklı bir davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ağustos 2018’den parlamentoda güvenoyu kaybettiği Nisan 2022’ye kadar Pakistan başbakanı olan İmran Han, mahkemenin 5 Ağustos 2023’te çıkardığı tutuklama kararının ardından yakalanarak cezaevine gönderildi. yargılandığı farklı bir yolsuzluk davası. Değeri 140 milyon rupinin (51 milyon TL) üzerinde devlete ait hediyeleri sattığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Khan’ın cezası 29 Ağustos’ta ertelendi ve kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak farklı bir davada “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan Khan’ın gözaltı süresi savcılığın talebi üzerine uzatıldı. Khan ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, birlikte gözaltına alındıkları “devlet sırlarını ifşa etme” davasında dün 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Khan, Pakistan’ın Washington Büyükelçisi tarafından gönderilen gizli telgrafın içeriğini kamuoyuna açıklamak ve bunu siyasi çıkar için kullanmakla suçlanıyordu. Khan, telgrafın ABD’nin Nisan 2022’de Pakistan hükümetini devirmesi için orduya baskı yaptığını kanıtladığını öne sürerek kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Pakistan 8 Şubat’ta sandık başına gidecek

Son genel seçimin 2018 yılında yapıldığı Pakistan’da, 10 Nisan 2022’de parlamentoda yapılan güven oylamasında İmran Han hükümeti 174 “hayır” oyu ile düştü. Parlamentoda yapılan oylamada, Şahbaz Şerif, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi, çoğunluğun desteğiyle başbakan seçildi ve Ağustos 2023’e kadar görevde kaldı. Envaarul Hak Kakar, 2023’e kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümetin başbakanıydı. Genel seçim.

Pakistan halkı 8 Şubat’ta genel ve eyalet seçimleri için sandık başına gidecek. – İSLAMABAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu