Haber

Safranbolu’daki tarihi yapılar yangına karşı “titizlikle” korunuyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzlerce yılda oluşan Türk kent kültürünün en önemli yapı taşları, “Miras Alanlarını Doğal Afetlerden Koruma Komisyonu” başkanlığında oluşturulan çalışmalarla yangına karşı korunuyor. .

Osmanlı İmparatorluğu’nun mimarisini, kent yaşamını ve kültürünü günümüze kadar aktarmayı başaran UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan hanları, hamamları, konakları, çeşmeleri, camileri ve köprüleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran “dünyanın en iyi korunmuş 20 şehri” arasında orta sıralarda gösteriliyor. İlçede olası yangınlara karşı da teknoloji kullanılıyor.

Belediye Başkanı Elif Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, ecdadından kalan tarihi mirası gelecek nesillere aktarmak gibi değerli bir misyonları olduğunu söyledi.

Tarihi semtteki yapıların en büyük düşmanının yangınlar olduğunu belirten Köse, şunları kaydetti:

“Yangınla mücadele konusunda hem yurt içi hem de yurt dışı eğitimlere itfaiyecilerimizin katılımını sağladık. Tarihi yapılarda yangınların önlenmesi gibi öncü tedbirler başta olmak üzere her türlü müdahale eğitimini alan personelimiz, sürekli olarak yaptığımız tatbikatlarla da bu eğitimleri pekiştiriyor.”

Bu konuda eğitim ve tatbikatlarla sınırlı kalmadıklarını vurgulayan Köse, “Yangınla mücadelede son sistem teknolojiler kullanılıyor. Önemli noktalar kameralarla izleniyor. Araçlarımızda hem görüntüleme hem de algılama sistemlerimiz var. Özel tedbirler alındı. Dar sokaklarda çıkabilecek yangınlara müdahale için her sokak köşesine yangın dolapları yerleştirildi ve sürekli kontrol ediliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu