Yaşam

Sokratik Yöntem kitabıyla düşünmeye yönelik bir kullanıcı kılavuzu

Son zamanların moda tabiriyle, artık her birimiz yankı odalarında yaşıyoruz. Sadece bizimkiyle aynı veya benzer sesleri duyarız ve bize ait olmayanları görmemeyi tercih ederiz. Karşı çıkanlardan nefret edecek kadar siyasi kutuplaşma, sosyal medyadaki linçler ve dahası… Peki sizce de bunlar demokrasi için bir tehdit değil mi? Bu şekilde yaşamak zorunda mıyız?

Başka bir yolu var mı?

Cevap Sokratik Yöntem kitabında.

Bu zamanları atlatmak ve demokrasiyi korumak istiyorsak, her birimiz açık fikirlilik, titiz araştırma ve dürüst tartışma ilkelerini benimseyerek Sokratik telaffuz inşa etmeyi öğrenmeliyiz.

Bu kitap, Sokratik tekniği hakikatle kullanmak için bir rehberdir ve burada öğreneceğimiz ilk ders şudur: “Herkes bu yöntemin kullanıcısıdır veya olacaktır.”

Sokratik Yol, konuşma yöntemini ve nasıl kullanıldığını açıklamanın yanı sıra Sokrates’in ideolojisine genel ve pratik bir giriş niteliğindedir. Hayattaki irili ufaklı her türlü sorun üzerine düşünmeye teşvik eden bir yaklaşım olan Sokratik Yöntem, aynı zamanda Stoacılığın ortaya çıkış öyküsünü de anlatır.

Dürüstlük ve ahlak…

Sokratik yöntem dürüstlük ve ahlakın merkezinde yer alır. Yaklaşık 2500 yıl önce Platon, Sokrates’i başkalarıyla sohbet ederken tasvir eden bir dizi diyalog yazmış ve bu diyaloglarla Sokrates’in geometri bilmeyen biri için bir problemi nasıl çözdüğünü açıklamıştır. Sokrates insanları bize nasıl soru soracağımızı göstermek için sorgulamadı, bize nasıl düşüneceğimizi öğretmek için yaptı.

Sokratik yöntem, korkmadan soru sormak ve cevaplamak, kendi fikirlerimizi söylemek ve başkalarının niyetlerini duyduğumuzda kızmamak, gerçeği sevmek ve bilip bilmediğimiz konusunda alçakgönüllü olmak demektir.

Tartışılan değerli konular

Sokratik sistem bir teknikten daha fazlasıdır, sabır, sorgulama, alçakgönüllülük ve şüphe ahlakıdır. Özellikle günümüzde daha doğru düşünmenin bir aracı olan bu sistem, ister hukukta, ister siyasette, ister eğitimde, ister mutfak masasında tartışılan değerli konularda olsun, zihnin berbat alışkanlıklarına çare oluyor.

Sayfa: 328

Önemli referans kitabı

Bu kitap, ideolojiye Sokrates gibi yaklaşanlar, hayattan anlam çıkarmayı ve hayatın nasıl yaşanması gerektiğini günlük bir faaliyet haline getirenler ve Sokrates’in daha iyi bir ideolojiyi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda neler söylediğini öğrenmek isteyenler için eşsiz bir kaynak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu