Haber

‘Sumatik’ arıza yaptı, personel parayı elle aldı

ESKİŞEHİR’de şebeke suyuna gelen yüzde 70’lik artırım öncesi su yükleme noktaları önünde uzun kuyruklar oluşurken, bir makinenin para düzeneği arıza yaptı. Teknik çalışanın, düzenek değiştirilirken makinenin kabininden parayı elle aldığı manzaralar toplumsal medyada paylaşıldı. Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, arızanın kısa müddette giderildiğini ve bekleyenlerin mağdur olmaması için çalışanın manuel süreç yaptığını açıkladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ESKİ) Genel Müdürlüğü’nün önceki gün yapılan olağan genel kurulunda, kentteki şebeke suyunun metreküpü 7,93 liradan 13,50’ye yükseltildi. Yaklaşık yüzde 70’lik zam kurulda oy çokluğuyla kabul edilirken, zamların bugünden itibaren geçerli olacağı açıklandı. Eski tarifeden su satın almak isteyenler ise 3 gündür kentin farklı noktalarındaki su yükleme makineleri önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu.

MAKİNE ARIZALANDITepebaşı ilçesi Çamlıca Mahallesi Birlik Caddesi’ndeki su yükleme makinesi arıza yaptı. Bölgeye gönderilen ESKİ teknik işçisi su yükleme makinesinde yaptığı denetimde, para sisteminin çalışmadığını tespit etti. Düzenek sökülürken, kuyrukta bekleyenlerin mağdur olmaması için makine kabinindeki işçi paraları, düzeneğin olduğu boşluktan elle alarak su yükleme sürecine devam etti. Arızanın giderilmesinin akabinde sistem olağana dönerken, o anlara ait çekilen manzaralar, toplumsal medya hesaplarında paylaşıldı.ESKİ’DEN ‘CANLI VEZNE’ AÇIKLAMASI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, yaşanan arızaya ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Çamlıca Birlik Caddesi’nde bulunan Sumatik aygıtının para kabul etmediğine dair bildirim dayanak takımımıza ulaştırılmıştır. Birinci etapta grubumuz parayı kabul eden mekanizmayı yerinden sökerek para ya da yabancı unsur sıkışması olup olmadığını denetim etmiştir. Akabinde sırada bekleyen vatandaştan kartını makineye takmasını ve yükleme yapacağı ölçüsü elden alarak, kabin içerisinde para sistemine manuel besleme yapıp sistemi ‘canlı vezne’ gibi çalıştırmış ve arıza denetimini yapmıştır. Hasebiyle manzaradaki elle para alma süreci kabin içerisindeki teknik çalışanımızın denetiminde para alma sistemine manuel yükleme sürecinden ibarettir. Bu süreçler vatandaş tarafından görüntüye çekilerek mizahi bir kurguyla toplumsal medyada paylaşılmıştır. Yaşanan olayda rastgele bir suistimal ögesi bulunmamaktadır. Paylaşımı yapan vatandaşımızla görüşülmüş olup, kendisinin rastgele bir arka niyet olmadan yaptığı bu paylaşımın birçok farklı toplumsal medya platformunda olumsuz gayeler için kullanılmasından son derece hüzün duyduğunu bildirmiştir. Durum, su dolum sırasında bekleyen vatandaşlarımızın yükleme yapabilmeleri için arızalı kesim değişimi yapılana kadar, kabinli aygıtın açık vezne olarak çalıştırılmasından ibarettir. Kesim değişimi tamamlandıktan sonra otomatik yüklemeye tekrar geçilmiştir. Kamuoyuna hürmetle duyurulur” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu