Haber

Tayvan hükümet yetkilileri afet yardımı için Türkiye’ye maaş bağışlayacak

Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremlerin ardından yürütülen afet çalışmalarını desteklemek için Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve üst düzey hükümet yetkililerinin maaş bağışlayacağı bildirildi.

Tayvan ajansı CNA’nın bildirdiğine göre, Tsai’nin yanı sıra Lider Yardımcısı Lai Ching-te, Başbakan Chen Chien-jen ve Başbakan Yardımcısı Cheng Wen-tsan da maaşlarından birini afet yardımına bağışlama sözü verdiler.

Tayvan hükümeti daha önce 2 milyon dolar nakit katkıda bulunurken, Tayvan halkı şimdiye kadar hükümetin bağış hesaplarına 340.000 dolardan fazla katkıda bulundu.

Tayvan ayrıca 130 kişiden oluşan iki arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi. Adıyaman afet bölgesinde 40 kişilik ilk ekip çalışmalarına başlarken, 90 kişilik ikinci grubun da bunlara katılması bekleniyor.

“Türkiye’nin 20 yıl önce bize yaptığı iyiliği iade ediyoruz”

Tayvan Devlet Başkanı Tsai, Türkiye’ye ulaşan ilk ekiple yaptığı video konferans görüşmede, 1999 depreminde Türkiye’nin Tayvan’a ilk arama kurtarma ekibi gönderen ülke olduğuna dikkat çekerek, “20 yıl önce (Tayvan’da) Bize ilk yardımı Türkiye yaptı. Elini uzatan ülke oldu. Şimdi bu iyiliğin karşılığını veriyoruz.” söz konusu.

Kurtarma ekibindeki görevliler, 1999’da yaptığı yardım için Türkiye’ye teşekkür ederek, tüm imkan ve imkanlarıyla yardıma hazır olduklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu