Ekonomi

TÜİK verileri, GameStop’taki yükseliş, ChatGPT’nin yeni versiyonu: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD vadeli işlemleri piyasa öncesinde büyük ölçüde değişmedi ve piyasalar, bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan önemli enflasyon verileri öncesinde temkinli bir duruş sergiledi. GameStop (GME) hisseleri, yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra meme hisse figürü “Kükreyen Kedicik”in bir dizi sosyal medya paylaşımının ardından yükseldi. Diğer yandan OpenAI, yapay zeka modelindeki gelişmeleri açıklarken Google’ın (GOOGL), bu hafta yakından takip edilen bir geliştirici konferansında kendi yapay zeka ürünlerindeki gelişmeleri duyurması bekleniyor. Yurt içine gelince TÜİK, süt ve süt ürünleri ile kümes hayvancılığı verilerini paylaştı.

1. Vadeli işlemler zayıf seyrediyor

Yatırımcılar bu hafta, Fed’in gelecekteki faiz oranı kararlarına nasıl yaklaşacağını etkileyebilecek önemli enflasyon verilerini beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yatay çizgide seyretti.

Dow, S&P 500 ve Nasdaq 100 çoğunlukla değişmedi.

Wall Street’teki ana ortalamalar, önceki seansta karışık seyrederken gösterge S&P 500 yarın açıklanacak olan Nisan ayı tüketici fiyat endeksi öncesinde temkinli yaklaşımın bir işareti olarak yalnızca %0,02’lik bir düşüş gösterdi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun bir göstergesi olarak görülen rakamların, Nisan ayında aylık bazda %0,4 artarak Mart ayındaki hıza ulaşması bekleniyor. Yıllık bazda ise %3,5’ten %3,4’e hafif bir yavaşlama bekleniyor. Gıda ve yakıt gibi değişken kalemler hariç tutulduğunda, tüketici fiyatlarındaki artışın aylık bazda %0,3’e, yıllık bazda ise %3,6’ya gerilediği tahmin ediliyor.

Piyasalar, Fed’in olası faiz indirimlerine ilişkin takvimi büyük ölçüde etkileyebileceği için bu açıklamayı yakından takip edecek. Merkez Bankası, ABD’deki enflasyonist baskıları kontrol altına almayı, borçlanma maliyetlerini yirmi yılın en yüksek seviyelerine çıkaran faiz artırım kampanyasının ana odağı haline getirdi.

2. “Kükreyen Kedicik” üç yıl sonra ilk kez satış yaparak GameStop hisselerinin yükselmesini sağladı

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Video oyunu perakendecisi GameStop’un hisseleri, dün Ocak 2021’den bu yana en büyük artışını gerçekleştirdikten sonra %20’nin üzerinde yükselerek bu seyrin devam edeceğine işaret etti.

Bu sıçramayı körükleyen, finans piyasaları yorumcusu ve sosyal medya fenomeni Keith Gill’e bağlı bir hesap olan Roaring Kitty’nin (Kükreyen Kedicik), üç yıl sonra X’te yaptığı ilk paylaşım oldu. Forum sitesi Reddit’te “Deep F***ing Value” olarak da bilinen Gill, 2021 yılında GameStop ve sinema zinciri AMC Entertainment (AMC) gibi “meme hisseleri” olarak adlandırılan hisselerin alım satım çılgınlığının öncüsü oldu.

AMC ve Koss Corp hisseleri de hızla yükseldi.

“Roaring Kitty” hesabı, bir durumun ciddiyetinin arttığını belirtmek için kullanılan, sandalyede öne doğru eğilmiş bir adam görüntüsü de dahil olmak üzere iyi bilinen birçok internet meme’ini paylaşmıştı. “Roaring Kitty” başka meme’lerden oluşan bir koleksiyon da paylaştı ancak hiçbirinde GameStop ya da diğer hisse senetlerinden bahsedilmedi.

3. OpenAI, ChatGPT’deki güncellemeleri açıkladı

Microsoft (NASDAQ:MSFT) destekli grup OpenAI, yeni gelişen teknolojiyi geliştirmek için Büyük Teknoloji firmalarının yoğun rekabetiyle karşı karşıya kalırken mega-popüler yapay zeka modelindeki gelişmeleri açıkladı.

OpenAI Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati‘ye göre GPT-4o olarak adlandırılan güncellenmiş model; görüntüleri, videoları ve metinleri analiz etmede daha becerikli ve kullanımı kolaylaştıran bir sesli asistan içeriyor.

Dün yapılan bir sunumda Murati, GPT-4o’nun önceki sürümüne kıyasla “çok daha pratik” bir zeka sunduğunu söyledi ve bu iddiasını, sesli çeviri yeteneklerini göstererek desteklemeye çalıştı. Bunun üzerine dil öğrenme uygulaması Duolingo’nun hisseleri düşüşe geçti.

Duyuru, arama devi Google’ın da bu hafta yıllık geliştirici konferansında yeni yapay zeka özelliklerini tanıtması beklenirken geldi. Ancak Financial Times’ın haberine göre Murati, OpenAI’ın etkinliğinin zamanlamasının tesadüfi olduğunu söyledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Duolingo hissesinin fiyat geçmişine ulaşabilir miyim? Şirketin mali durumu nasıl? Borsalar ve hisselerle ilgili aklınıza takılan her sorunun yanıtı InvestingPro’da! Şimdi FIRSAT kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Apple (AAPL) tedarikçisi Foxconn’un 1. çeyrek kârı toparlandı ancak tahminleri ıskaladı

Resmi adıyla Hon Hai Precision Industry olarak bilinen Foxconn, Tayvanlı elektronik devinin sunucu teknolojisine yönelik artan talepten faydalanmasıyla ilk çeyrek kârında keskin bir artış kaydetti ancak yine de beklentileri karşılayamadı.

Net kâr %72 artışla 22,01 milyar Tayvan dolarına (680 milyon dolar) yükseldi. Ancak bu rakam Bloomberg’in 29,1 milyar Tayvan doları değerindeki tahminlerinin altında kaldı.

Üç aylık kâr artışının büyük bir kısmı, şirketin elektronik talebinde belirgin bir düşüşle boğuştuğu geçen yıla kıyasla daha düşük bir bazdan kaynaklandı.

Büyüyen yapay zeka endüstrisi, son çeyreklerde bu düşüşlerin bir kısmının telafi edilmesine yardımcı olsa da Foxconn’un kazançlarının büyük bir kısmını oluşturan tüketici elektroniğine yönelik genel talep, zayıf kalmaya devam etti.

Durgun tüketici elektroniği talebi, özellikle Foxconn’un en büyük müşterisi olan Apple’ın orta halli kazançlarında kendini gösterdi. iPhone üreticisi, ilk çeyrekte korkulandan daha iyi kazançlar elde etse de yine de amiral gemisi telefonunun Çin’deki satışlarında belirgin bir düşüş görüldü.

5. Petrol fiyatları durgun

Kanada’daki orman yangınlarının, ülkenin petrol arzını sekteye uğratma riski nedeniyle ham petrol fiyatları durgun seyrederek önceki seanstaki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

ABD ham petrol vadeli kontratı %0,1 düşüşle 79,07 dolardan işlem görürken Brent %0,1 düşüşle 83,29 dolara geriledi.

Her iki kontrat da dün %1’den fazla yükselmişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Batı Kanada’ya yayılan büyük orman yangınları, özellikle Alberta’daki Fort McMurray’deki önemli bir petrol merkezine yaklaştıkça Kanada petrol ve gaz arzında kesinti potansiyeli ortaya çıkardı.

Kanada’nın en büyük petrol kumu operasyonlarına en yakın yerleşim yeri olan şehir, 2016 yılında orman yangınlarından ciddi zarar görmüş ve o dönemde günde yaklaşık 1 milyon varillik üretim yapılamaz hale gelmişti.

6. TÜİK, süt ve süt ürünleri üretimi ile kümes hayvancılığı verilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretim verileri ile kümes hayvancılığı rakamlarını paylaştı.

Buna göre ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre %7,7 artış gösterdi.

Mart ayında bir önceki yıla göre inek peyniri üretimi %5,3, ayran üretimi %10,6, yoğurt üretimi %5,1, içme sütü üretimi %0,8 ve tereyağı üretimi ise %13,3 oranında arttı.

Ocak-Mart döneminde ise inek peyniri üretimi %9,3, ayran üretimi %16,8, yoğurt üretimi %10, içme sütü üretimi %2,5 ve tereyağı üretimi %17,7 oranında artış gösterdi.

Kümes hayvancılığına ilişkin verilere göre ise Türkiye’nin tavuk eti ve yumurta üretimi önemli bir yükseliş kaydetti. Mart ayı verilerine göre tavuk eti üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,7’lik bir artışla 204 bin 912 tona yükseldi.

Mart ayında önemli bir artış kaydeden tavuk yumurtası üretimi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,6’lık bir büyümeyle 1,79 milyar adede ulaştı. Mart ayında hindi eti üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,9 artarak 5 bin 29 ton oldu. Ocak-Mart döneminde ise hindi eti üretiminde %26,5’lik bir artış kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu