Ekonomi

Türkiye için tarihi gün! Togg gönderileri başladı

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’a sahip olacak ilk 20 bin kişi, geçtiğimiz günlerde yapılan çekilişle belirlendi. Fabrikadan çıkan Togg’ların sevkiyatı sahiplerine teslim edilmeye başlandı. Togg Teknoloji Kampüsü’nden T10X akıllı cihazlar kamyonlara yüklendi.

21 günde 177 bin 467 sipariş alındı

Doğuştan yüzde 100 elektrikli olan Togg akıllı cihazlar, 21 günde 177 bin 467 sipariş aldı. Bu yıl için toplam 28 bin adet Togg T10X üreteceğini açıklayan şirket, üretimin 20 binini de doğrudan kullanıcılara ulaştıracağını duyurdu.

ERDOĞAN’A İLK SEVKİYAT YAPILDI

Togg’un ilk teslimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapıldı. Cumhurbaşkanlığı bileti olan Togg’a ek olarak Emine Erdoğan’a 34 EE 2073 plakalı Togg da teslim edildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ikinci teslimat geçtiğimiz günlerde yapıldı.

TEK DOLDURMA İLE KAÇ KM GİDİLİR?

Fiyatlar, Togg’un şarj istasyonu ağı Trugo’da açıklandı. Togg’un kısa ve uzun menzilli akıllı cihazlarının kapasiteleri menzile göre değişmektedir. Kısa menzilli Togg, 52,4 kWh bataryası ile 314 kilometre, uzun menzilli Togg ise 88,5 kWh bataryası ile 523 kilometre yol alabiliyor.

ŞARJ MALİYETLERİ ÖNEMLİDİR

Trugo’da ücretin maliyeti belli oldu. 180 kw ve 300 kw istasyonlarda kwh birim fiyat 7,99 TL oldu. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj istasyonu alanı otopark olarak kullanılırsa dakikası 0,5 lira ücret alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu