Ekonomi

“Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması söz konusu değil”

Nebati, FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde Türkiye’nin mevzu ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığının açıkça kabul edildiğine dikkati çekerek, “Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme hususunda yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu yönde ilave adımlar attığı ifade edilmiştir.
Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir.” değerlendirmesini yaptı.
“Türkiye FATF standartlarına uyumlu”
Ayrıca Türkiye’nin, özel değer atfedilen ve “Big 6” olarak söz edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğunun değerlendirildiğini bildiren Nebati, şunları kaydetti: “Ülkemize yönelik memleketler arası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı savlar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini da zedeleyici niteliktedir.
Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması katiyetle kelam konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda çabasından ve bu gayretlerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eş güdüm içerisinde sürdürmektedir.”

“TL’ye büyük katkı sağlayacak”
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün, vatandaşlara yeni bir tasarruf aracı sunduğunu bildirdi. Darphanenin, dün prestijiyle Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edeceğini aktaran Nebati, “Darphane sertifikasına yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek. Böylece vatandaşlarımızın tasarruf seçenekleri genişleyeceği gibi Hazinenin altın rezervlerinin üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı yeni yatırımlar için fonlaması da sağlanacak. Bu yeni tasarruf aracı ayrıca, ulusal paramız Türk lirasının değerinin korunmasına da yardımcı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu