Haber

Yakalanan Uyuşturucu Baronunun Adı Okullarda Yaşanan Oğlu

Sarıyer’de yakalanan ve 24 yıl hapis cezasına çarptırılan uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın oğlu Örfi Çetinkaya’nın adını taşıyan çok sayıda okul bulunuyor.

Uyuşturucu kaçakçılığından kırmızı bültenle aranan ve 24 yıl hapis cezası bulunan Urfi Çetinkaya ile 5 suç örgütü mensubu dün İstanbul’un Sarıyer ilçesinde düzenlenen operasyonda yakalandı.

Çetinkaya ile birlikte gözaltına alınan 5 örgüt mensubu çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Oğlunun adına 8 okul ve bir sağlık ocağı yaptırdı.

Türkiye’nin bilinen en büyük uyuşturucu baronlarından biri olan Çetinkaya’nın yaptırdığı birçok okul var.

2004 yılında ‘Matador’, ‘Demirkapı’ ve ‘Son Tango’ uyuşturucu operasyonları ile adından söz ettiren Urfi Çetinkaya, Erol Çakır’ın temsilcisi olduğu TEM Şirketler Grubu adına anlaşma için protokol imzaladı. Okulun inşaatı Erol Çakır’ın İstanbul Valisi olduğu dönemde yapılmıştır.

Urfi Çetinkaya, trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Örfi Çetinkaya adına 2’si lise, 6’sı ilkokul olmak üzere 8 okul ve sağlık ocağı yaptırdı.

Vali’nin kararı mahkemeden döndü

Öte yandan Çetinkaya’nın ‘Matador’ operasyonunda yakalanıp yargılanmasının ardından Valilik, okullardaki ‘Örfi’ ismini kaldırıp sadece ‘Çetinkaya’ bıraktı.

Bunun üzerine avukatı aracılığıyla tüm okul isimlerinin ‘Örfi Çetinkaya’ olması talebiyle mahkemeye başvuran Urfi Çetinkaya, ‘isimlerin hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini, aksi halde okullara şerh konulabileceğini’ hatırlatarak yürütmenin durdurulmasını istedi. tapu senedi’.

Davanın kazanılmasının ardından ‘Çetinkaya’ adlı 8 okulun adı yeniden ‘Örfi Çetinkaya’ oldu. Bunun üzerine İstanbul Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar açılış, kapanış ve adlandırma’ ytüzükte, ‘Halk üzerinde olumsuz izlenim oluşturduğu anlaşılan kişiler için okul, bina ve tesislerin isimleri iptal edilebilir’Ancak valiliğin karara itirazı da sonuçsuz kaldı ve tabelalara yeniden ‘Örfi’ adı yerleştirildi.

İşte Örfi Çetinkaya’nın adını taşıyan okullardan bazıları:

Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu