Haber

Yemen: İran, Husileri bölgedeki yıkıcı politikalarını uygulamak için kullanıyor

Yemen Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-İryani, ABD’nin Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e büyük ölçüde patlayıcı husus taşıyan tekneyi durdurmasının, Tahran idaresinin memleketler arası hukuka ters halde Husilere silah göndermeyi sürdürmesinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bakan İryani, Yemen resmi ajansı SABA’da yer alan açıklamasında, ABD ve Yemen deniz güçlerinin daha önce de pek çok kez İran’dan Husilere gönderilen silah, balistik füze ve insansız hava aracı imalinde kullanılan unsurlar taşıyan araçlara el koyduğunu hatırlatarak, memleketler arası toplumun bu hususta Tahran idaresine karşı rastgele bir adım atmadığını tabir etti.

Tahran idaresinin geçen yıllarda Yemen’de savaşın uzaması ve ateşkes çabalarının baltalanmasında büyük rol oynadığını kaydeden İryani, “İran, Husileri, komşu ülkeleri hedef alma, bölge güvenliğini sarma, Kızıldeniz ve Bab’ul Mendep’te güç güvenliği ve global deniz trafiğini tehdit etmeyi içeren yıkıcı siyasetlerini uygulamak için bir araç olarak kullanıyor.” sözlerine yer verdi.

ABD’nin Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e büyük ölçüde patlayıcı unsur taşıyan tekneyi durdurmasının, Tahran idaresinin memleketler arası hukuka muhalif bir halde Husilere silah kaçırmayı arttırdığının göstergesi olduğunu vurgulayan İryani, Birleşmiş Milletler (BM) ve memleketler arası toplumdan, İran’ın ve Husilerin Yemen’de bölgesel ve uluslararası barışı tehdit eden uygulamalarına son vermesi için sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

ABD Donanmasından dün yapılan yazılı açıklamada, 8 Kasım’da Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e büyük ölçüde patlayıcı husus dahil olmak üzere silah yardım kaçakçılığı yapan bir balıkçı teknesinin durdurulduğu belirtilmişti.

Teknedeki 4 Yemenlinin gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, ABD kuvvetlerinin, tekneyi 13 Kasım’da Umman Körfezi’nde batırdığı ve 4 kişinin de Yemen’e transfer edildiği aktarılmıştı.

ABD 5. Filosu, 18 Ocak’ta da Umman Körfezi’nde yasa dışı kaçakçılık yapmaya çalışan bir balıkçı gemisini durdurmuş ve 40 ton üre gübresi ele geçirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu