Haber

YSK, Erdoğan’ın adaylığına yönelik itirazları reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığına yapılan itirazlara ilişkin kararını verdi. YSK Başkanı Ahmet Yener şunları söyledi:

“YSK’nin ele aldığı konuları açıklamak isterim. Millet Partisi’nin Millet İttifakı adının kullanılmaması yönündeki itirazı değerlendirildi ve sonucunda oy çokluğu ile talebin reddine karar verildi. 2018 yılında olduğu gibi 2023 yılında da Millet İttifakı unvanı kullanılacaktır.

18 Mart 2023 tarihinde açıklanan sürece göre geçici aday listeleri açıklandı, itirazlar sona erdi, dün ve bugün yapılan çalışmalarda itirazlar değerlendirildi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilanlarına itiraz edilmiş, aday olamayacakları yönünde itirazlar yapılmıştır. 3 adayın her birine yapılan itirazları değerlendirdik, sonuç olarak Anayasa’nın 77, 101 ve 116. maddeleri ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun 3, 6, 8 ve 8A maddeleri birlikte değerlendirildi ve oybirliğiyle karar verildi. adaylıklarına yapılan itirazlar 3 aday tarafından reddedildi.

Kılıçdaroğlu, İnce, Erdoğan ve Oğan’ın kesin aday listesinde yer almasına karar verildi, karar Resmi Gazete’ye gönderilecek.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan seçimin usulüne uygun olmadığı yönündeki seçimin iptaline ilişkin kararlar değerlendirildi ve itirazların reddine karar verildi.

DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu