Haber

Bahçeli: Anayasa Mahkemesi ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin kuruluşunun 55’inci yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yine Anayasa Mahkemesi’ni hedef alarak, genel başkanı Zühtü Arslan’ın dün yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay’ın yeni üyesi Yılmaz Akçil için dün düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymamanın hiçbir anayasal, hukuki dayanağı, dayanağı yok” dedi. Görüş ve yorum farklılıkları olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nin karar ve yorumlarına elbette uyulamaz.” “Beğenmeyebiliriz, kabul etmeyebiliriz ama uygulanması anayasal bir zorunluluktur” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, etkinlikte yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi artık milli güvenlik sorunudur” diyerek, Anayasa Mahkemesi’nin ya kapatılması ya da yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu. Bahçeli’nin açıklaması özetle şöyle:

‘Anayasa Mahkemesi adalet ve hukuk ilkelerine savaş ilan etti’

“Çağlayan Adliyesi’ne saldıran 2 teröristi kimin savunduğu ortaya çıktı. Daha da kötüsü, 6 Şubat 2020’de Anayasa Mahkemesi’nin adliye önünde alnından vurulan terörist lehine açıkladığı hak ihlali kararıdır. Anayasa Mahkemesi adalet ve hukuk ilkelerine savaş ilan etti Hak ihlali kararıyla ödüllendirilen Terörist 4 yıl sonra terör saldırısında imha edildi Anayasa Mahkemesi haini haklı buldu Türk polisi gereğini yaptı Hak böyle değil, böyledir mesajıyla gerekli.Hak ihlali kararlarıyla Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik ve tarihi haklarına öldürücü darbeler indirdiğinizi ne zaman anlayacaksınız? vicdansızlar, teröristler Teröristlere hak veren mahkeme Türk mahkemesi olamaz.

‘SAYM ARTIK ULUSAL GÜVENLİK SORUNU’

Anayasa’nın 153. maddesinin bireysel hak ihlallerine ilişkin kararları kapsamadığına göre siz neye dayatıyorsunuz, neye hizmet ediyorsunuz? Anayasa Mahkemesi artık bir milli güvenlik meselesidir. Bu böyle gidemez. Bu tür bir mahkeme yapısı Türkiye’deki yüksek yargı organları arasında olamaz.

‘KAPATMALI VEYA YENİDEN YAPILANDIRILMALI’

Verdiği skandal hak ihlali kararlarıyla iç barış ortamını sarsan Anayasa Mahkemesi’nin ya kapatılması ya da yeniden yapılandırılması gerektiğini yineliyorum.

‘MHP 100 UNSURUN ANAYASA ÇALIŞMASINI TAMAMLADI’

Önümüzdeki dönemlerde gündeme gelmesi planlanan 9 ana başlıktan biri de yeni Anayasa maddesidir. “MHP 100 maddelik anayasa çalışmasını tamamladı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu