Haber

Edirne’de kadın şiddetine karşı farkındalık yürüyüşü

Erdoğan DEMİR/ Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Saat 09.30 sıralarında Keşan Belediyesi Atatürk Stadyumu’nda başlayan aktifliğe Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Ulusal Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Saliha Kafalı, Keşan Belediye Meclis Üyesi Sema Kılıç, belediye bayan çalışanları, vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Helvacıoğlu, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Gayret Günü nedeniyle düzenledikleri aktiflikle farkındalık oluşturduklarını tabir ederek, “Kadına yönelik şiddet, erkek işi olmadığı üzere insan işi de değildir. Zira bayana şiddet, insanlığa ihanettir, affedilemez bir insanlık hatasıdır. Bir bayana şiddet uygulamak güçlü bir insan olduğumuzu göstermez. Tersine insan olamadığımızı ispatlar. Ve nihayet bayana şiddet, zayıf karakterli insanların gösterdiği bir davranış formundan öteki hiçbir şey değildir. Ne acıdır ki, bayana yönelik şiddet, coğrafik sonların ötesinde, tüm toplumların maalesef ortak sıkıntısıdır istatistiklere nazaran; dünyada her 3 bayandan 1’i, hayatlarının bir periyodunda, şiddete maruz kalıyor. Birleşmiş Milletler’in raporuna nazaran; dünyada her gün 137 bayan öldürülüyor. Yalnızca fizikî değil, ruhsal şiddet de maalesef devam ediyor halbuki tek bir bayanın dahi öldürülmesi, insanlığın haince sırtından bıçaklanmasıdır ve her seferinde, dünyanın biraz daha karanlığa gömülmesidir. Bayana şiddet, berbat huylu bir tümördür. Çağımızın bir utanç kaynağıdır… Münasebetiyle bu bahiste verdiğimiz her gayret, sağladığımız her düzgünleşme, tüm dünya bayanlarının hayrınadır. Şiddetin kökünü kurutmak, hepimizin misyonu olmalıdır. Bu hususta tek yürek olmalıyız. Bayanlarımızı eğitim, iktisat ve siyasal iştirak alanlarında teşvik etmeli ve güçlendirmeliyiz. Bırakın bayanların bir damla kanının dökülmesini, bir damla gözyaşı dökmelerine dahi tolerans göstermemeliyiz. Bayanlarımız daima keyifli olmalıdır. Bu ortada belediyemizin bugüne özel idari müsaadeli olan bayan çalışanlarına da düzgün vakitler diliyorum. Kültür çeşidi ikram ettiğimiz bayanlarımıza da güzel seyahatler diliyorum. Hiçbir bayanın şiddet görmediği ve şiddetin olmadığı bir dünya temenni ediyorum.” dedi.

Daha sonra kelam alan İlhan Saz ise bayana karşı her türlü şiddete 0 tolerans göstereceklerini söyledi.

Konuşmaların arından programa katılanlar yürüyüş gerçekleştirdi.

Öte yandan programa katılan bayanlara Keşan Belediyesi tarafından kültür tipi armağan edildi.

KORTEJ DÜZENLEDİ

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü nedeniyle düzenlenen farkındalık yürüyüşü ise 12.00 sıralarında başladı.

Yürüyüşe; Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Lideri Gürcan Kılınç, CHP İlçe Lideri Recep Pekcan, Keşan Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Saliha Kafalı, Keşan Belediye Lider Yardımcısı Tahir Özçınar, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Şehitlik Parkı önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Kafalı tarafından basın açıklaması yapılmasının akabinde program sona erdi.

A

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu