Haber

Filistinli gruplardan İsrail’in yeni hükümetinin tutumuna ilişkin ortak açıklama

El Fetih Hareketi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) yetkilileri, İsrail’deki yeni hükümetin “Kudüs’ün Yahudileştirilmesi” için çalıştığını bildirdi.

Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Ahmed Hales başkanlığındaki iki heyet ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden Cemil Mezher, Gazze’de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından İsrail’de Binyamin Netanyahu liderliğindeki yeni hükümet ve Filistin’deki siyasi bölünmeye ilişkin ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İsrail, uluslararası hukuka rağmen 1967’de işgal edilen ve 1981’de ilhak edilen Doğu Kudüs’ü, Kudüs’ü Yahudileştirerek, Arap ve İslamcı kimliğini yok etmek için yoğun çaba sarf ederek başkent yapmaya çalışmaktadır.”

“Filistin sorununda yaşanan zorluklar ve İsrail’in faaliyetleri nedeniyle Filistin’deki bölünmüşlüğe son verilmesi gerektiği” belirtilen açıklamada, Filistin’de “tüm güçlerin katılımıyla” siyasi birliğin sağlanması çağrısında bulunuldu.

İsrail’in ‘ülke tarihinin en sağcı hükümeti’ görevde

İsrail’de Netanyahu’nun aşırı dindar Yahudi ve aşırı sağcı partilerle kurduğu yeni hükümet, 29 Aralık 2022’de Parlamento’dan güvenoyu alarak göreve başladı.

Filistinlilere yönelik ayrımcı ve ırkçı politikalarıyla bilinen ortaklarıyla yeni koalisyon hükümeti, İsrail siyasi tarihinin “en sağcı” hükümeti olarak fiyatlandırılıyor.

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümet, başta ABD olmak üzere İsrail’in Batılı müttefikleri ile Filistin ve İsrail’deki genel muhalefet tarafından endişeyle karşılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu