Haber

Kandilli Rasathanesinden Düzce’deki depreme ilişkin değerlendirme Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen depremin odak derinliğinin yaklaşık 6,5 kilometre civarında olup sığ odaklı olduğu belirtildi.

Enstitünün Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nden yapılan açıklamada, bugün Sarıdere-Gölyaka-Düzce (40.8253 K 30.9978 D) merkez üssünde mahallî saat ile 04.08’de aletsel büyüklüğü 6,0 olan şiddetli bir deprem meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, “Depremin odak derinliği yaklaşık 6,5 kilometre civarında olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem Düzce ve ilçeleri başta olmak üzere Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde hissedilmiştir. Düzce ili ve ilçelerinin tamamı 1996’da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Zelzele Bölgeleri Haritasında I. Derece Sarsıntı Bölgesi içerisinde yer almaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

“Bölgenin zelzele tehlikesi yüksek”

Yürürlüğe 1996’da giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nın AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilendiği ve “Türkiye Zelzele Tehlike Haritası” tarifiyle 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, yeni haritada öncekinden farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerlerinin (PGA) gösterildiği aktarıldı.

Açıklamada, Düzce’nin PGA 475(yıl) azamî ivme pahasının 0.3-0.7g ortasında değiştiği, bunun da bölgenin sarsıntı tehlikesinin izafî olarak çok yüksek olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Düzce’nin güney ve güneybatısı Kuzey Anodulu Fay Zonu içerisinde

Açıklamada, il sınırlarının güney ve güneybatısının genel olarak Kuzey Anadolu Fay Zonu etkisi içinde olduğu belirtilerek, “Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Düzce, Karadere fay modülleri ve Çilimli, Yığılca fayları vilayet sonlarından geçmekte, kuzeydoğuda Devrek Fayı, güneyde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun D-B uzantılı Bolu, Taşkesti fay parçaları, batıda Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Karadere, Dokurcun, Arifiye fay modülleri ve Hendek Fayı bölgedeki değerli tektonik yapılardır.” bilgisi paylaşıldı.

Tarihsel periyotta Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun kuzey ve güney ana kolları boyunca 358 ve 715 depremlerinin etkili olduğu kaydedilen açıklamada, Düzce’nin güneydoğusunda ve batıda Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde çok sayıda zelzele meydana geldiği hatırlatıldı.

1900 ile 2021 ortasında vilayet hudutları içerisinde meydana gelen kıymetli sarsıntıların büyüklüklerinin 7,0-7,9 ortasında olduğu aktarılan açıklamada, büyüklüğü 6,0 olan zelzelelerin Düzce sonları içerisinde güney-güneybatıdan geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerindeki Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Kastamonu, Çankırı üzere komşu vilayetlerde meydana geldiği, vilayet merkezine en yakın sarsıntının 11 kilometre uzaklıktaki 1999 Uğur-Düzce sarsıntısı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Merkezimiz tarafından yapılan hızlı fay düzlemi çözümü, depremin doğrultu atımlı bir faylanma ile meydana geldiğini ortaya koymaktadır.” değerlendirmesi yapılarak, bölgede yaşayanların sarsıntıya sağlam binalarda oturmaları yahut satın alacakları konutların sarsıntıya sağlam olarak inşa edilmiş olmasının alınacak en inançlı önlem olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu