Haber

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Filistin bayrağının renklerini taşıyan kravatıyla Los Angeles’ta.

Hollywood Türk Sineması ve Drama Günleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu’nun katkılarıyla sinema sektörünün merkezi Los Angeles’ta başladı.

Sinema dünyasında öne çıkan Sony Stüdyoları’nda düzenlenen gecede düzenlenen etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı anlatılıyor. “Atatürkfilminin dünya prömiyeri ile gerçekleştirildi.

Bakanlık için değerli bir etkinlik

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen açılış gecesine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu da katıldı.

Bakan Yardımcısı Mumcu, Hollywood Türk Sineması ve Drama Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk sinemasının dünyada daha çok tanınması amacıyla bu tür etkinliklerin Bakanlık açısından büyük değer taşıdığını söyledi.

“Türk sinema sektörünün rekabet gücü artmalı”

Mumcu, son yirmi yılda dünyanın en prestijli sinema festivallerinde elde edilen başarıların yanı sıra, alana aktarılan devlet desteklerinin de katkısıyla sinema üretiminde yakalanan ivmenin memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti.

Bakanlık olarak sinema sektöründeki bu gelişmeyi sürdürülebilir hale getirerek Türk sinema sektörünün dünyadaki rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini söyledi.

“Dizilerimiz ve filmlerimiz kültürel diplomasinin aracı haline geldi”

Dünyada 173 ülkeye ihraç edilen ve yaklaşık 750 milyon izleyicinin ilgiyle takip ettiği sinema dizilerinin, ülkemiz için değerli bir kültürel diplomasi aracı haline geldiğini vurguladı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anan Dr. Batuhan Mumcu, Atatürk sinemasının gerçekleşmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Türk Yüzyılı için kültür ve sanatın önemi

Başkonsolos Sinan Kuzum konuşmasında önümüzdeki yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağını ve bunun için her alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Son dönemde savunma sanayi, bilim, inovasyon ve altyapı projelerinde atılan adımların ortada olduğunu belirterek, Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşmamızda en değerli alanlardan birinin ülkemizin marka değerini artıran kültür ve sanat olduğunu belirtti.

Ünlü akını yaşandı

Engin Altan Düzyatan, Aras Bulut İynemli, Meryem Uzerli, Ebru Şahin, Fadik Atasoy, Traffic and Savior gibi önemli projelerin yapımcısı Cindy Cowan, Mad Men ve Breaking Bad’in yapımcısı Christina Wayne gibi ünlü isimlerin yanı sıra ayrıca Hollywood Türk Film ve Drama Günleri’ne katıldı. alınmış.

Hollywood Türk Film ve Drama Günleri Başkanı Barbaros Tapan ise yoğun destek ve katılımdan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ” “Türkiye’mizin eşsiz hikâyelerini Hollywood’da sinemanın evrensel diliyle anlatıyoruz.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu